De moord op veldwachter Van der Lijke (what's in a name wyvw.orïsbtemendaal.nl nr. 4 winter 2013 Paulanha van den Berg-Diamant In 1870 ontstaat er een vacature voor de functie van veldwachter in de gemeente Bloemendaal. Een veldwachter was de benaming van een politioneel ordehandhaver en in die tijd bestond het werk ook uit zelfstandig onderzoek van gepleegde misdrijven. Benoemd wordt Abraham van der Lijke, een ex-sergeant. De jaarwedde is 350 gulden. In de nacht van 15juli 1879 wordt de jonge veldwachter Van der Lijke tijdens het uitoefenen van zijn dienst vermoord. Hieronder het (verkort) en spannend verslag van deze moord uit de Opregte Haarlemse Courant van 1879. 16 juli: In de afgelopen nacht is de gemeente politiebeambte van Bloemendaal, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, Van der Lijke naar het schijnt door stroopers om het leven gebracht. Hij had met een andere veldwachter des nachts patrouilledienst gedaan en te 2 uur van dezen gescheiden. Om ongeveer 7 uur bemerkte de spoorwachter, die den weg voor den van Castricum komenden zandtrein moest inspecteren, dat er ter hoogte van het buitengoed Hartenlust iemand op de lijn lag. Hij vond daarVan der Lijke met diepe wonden aan hals en hoofd, aangebracht door stompsnijdende werktuigen, levenloos liggen. Een vreeselijke worsteling scheen te hebben plaats gehad, terwijl de aanwezigheid van eenige kippen en veldvrugten schijnt aan te duiden, dat de misdaad door stroopers of dieven moet zijn gepleegd. Het lijk is naar Meerenberg gebracht en daar geschouwd. 17 juli: Van der Lijke was met den nachtwaker op surveillance gegaan en had dezen in de nabijheid van Haarlem verlaten. Hij was daarop langs den Helderschen spoorweg verder gegaan om op de daaraan liggende tuinen het oog te houden en gelijk zijn gewoonte was zijn naam in het zand van de tuinen schrijvende welke hij bezocht.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 13