'De doder werd veroordeeld tot 20 jaor gevangenisstraf, waarvan hij er echter maar één heeft uitgezeten' www.orisbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 Men heeft dit bewijs dat hij daar geweest is, hier en daar gevonden. Den volgenden morgen heeft men op de spoorweg, eerst een zak wortelen gevonden. De wortels waren gestolen bij zekeren Zwanenberg. Iets verder vond men in een sloot een zak met kuikens, die naar gebleken is ontvreemd waren bij de tuinman van Jhr. Mr. PJ.Teding van Berkhout. Kort daarbij lag ook de pet van de verslagene. Deze had in den voor hem zoo noodlottigen nacht geen ander wapen dan een stok bij zich, ofschoon hij in het bezit was van een goed pistool en een hartsvanger. Hij stond bekend als een zeer ijverig veldwachter en laat een weduwe met drie kinderen achter. 21 juli: Hedennacht is een zekere Willem Joosten, tapper en tuinman van beroep, wonende te Haarlem aan het Zuider Buiten Spaarne, in hechtenis genomen. Zijn aangezigt en handen droegen sporen van verwondingen. 6 augustus: Zoo is gebleken dat Joosten pogingen had aangewend om bloedvlekken uit zijn onder en bovenkleding te wasschen, dat hij niet weet op te geven waar zijn mes gebleven is, dat door zijn familie pogingen gedaan zijn om getuigen om te koopen enz. 15 augustus: Nieuwe feiten zijn aan het licht gekomen welke nader het vermoeden bevestigen, dat men in de persoon van Willem Joosten de werkelijke dader gevat heeft. Met name is thans diens bewering dat hij in den nacht waarin de moord plaats vond tehuis zou zijn geweest, onjuist gebleken. 23 augustus: Door een knecht van de kleerbleeker Kimmenaede aan het Zuider Buiten Spaarne is op de tuin, vroeger in gebruik bij Joosten, bij het zoeken naar wurmen in de grond verborgen gevonden een knipmes, dat herkend is voor hetzelfde dat steeds door Joosten vóór de gepleegde moord werd gebruikt, maar sedert was verdwenen. Volgens zijn opgave had hij het verloren. 17 september: Wij vernemen, dat de te Haarlem gearresteerde W. Joosten in een verhoor bij de Rechtercommissaris bekend heeft, dat hij de moordenaar is van de veldwachter Van der Lijke. De juiste toedracht van het gebeurde is in de persberichten niet omschreven. Waarschijnlijk ontmoette Van der Lijke de man in het weiland achter Hartenlust toen deze van zijn rooftocht terugkeerde. Na de moord zou hij het lijk naar de spoorbaan hebben gesleept, vermoedelijk om het te doen voorkomen, dat de veldwachter door een trein was overreden. De dader werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, waarvan hij er echter maar één heeft uitgezeten. Is hij misschien in de gevangenis overleden? Het gemeenteverslag over 1879 maakt kort melding van de dood van Van der Lijke. Het verslag brengt hulde aan de nagedachtenis van deze jeugdige dienaar van politie, die'in getrouwe en ijverige uitoefening van zijn plicht zijn leven ten offer heeft gebracht maar daardoor ook aanspraak maakt op de erkentelijkheid van allen, die op eerbiediging van recht en wet prijs stellen De weduwe van de vermoorde bleef zonder inkomsten achter, tenzij de raad hierin voorzag. Dit gebeurde reeds in de raadsvergadering van 18 juli 1879, drie dagen na de moord. De raad bepaalde dat haar pensioen even hoog was als de wedde van de overledene.Van een rechtop pensioen was in die tijd nog geen sprake. Voorts schonken vijf vooraanstaande ingezetenen haar een bijdrage voor haar levensonderhoud tot jaarlijks 200 gulden Dat waren Willem en Johannes Borski, Cornelis David van der Vliet, Hendrik Huygens Backer en Willem Borski junior. Bronvermelding: P. Veenstra, De Bloemendaalse politie van Franse tot Duitse overheersing 1965)

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 14