Nachtwakers, bedelaars en fietsendieven De politie in de periode 1890-1940 Het voltallige politiekorps jaren '30 met in het midden burgemeester jhr. mr. CJ.A. den Tex Inge de Wilde Foto's: Collectie Cor van Iperen Appie Baantjer, politieman in de Amsterdamse Warmoesstraat, begon een tweede carrière als detective-schrijver. Bloemendaal kende een amateur-historicus in het politiekorps. In 1965 publiceerde politieman P. Veenstra driejaar na zijn pensionering De Bloemendaake politie van Franse tot Duitse overheersing. 1890-1930 Voor zijn bijna 200 pagina's dikke studie, die alleen in gestencilde vorm verscheen, kon Veenstra terugvallen op stukken uit het politiearchief. Over het recente verleden sprak hij met politiemensen of hun weduwen. Zijn boek begint met enkele pagina's over de tijd dat Bloemendaal een van de ambachtsheerlijkheden was van het geslacht Brederode en over de periode 1813-1890. Het grootste deel gaat echter over de periode vanaf 1890 tot eind jaren dertig. De intrigerendste zin staat meteen in de Inleiding. 'Uit het ontbreken van een vermelding van zedenmisdrijven mag niet de conclusie worden getrokken, dat deze in het geheel niet voorkwamen, het tegendeel is eerder het geval'. Het leek Veenstra echter'niet juist in een werk als dit hierop in te gaan'. Een nieuwsgierigmakende terughoudendheid. Inbraken, de eeuwige constante Al lezend in Veenstra's werk ontkom ik er niet aan de criminaliteitsproblemen van vroeger te vergelijken met de huidige tijd en wat meteen opvalt is dat ook rond 1910 koper werd gestolen, en wel van railverbindingsstukken van de elektrische tram. In het algemeen waren in het begin van de twintigste eeuw, net als nu, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang voor de politie vrij rustige dorpen. Alleen de inbraken in villa's vormen al vanaf het eind van de negentiende eeuw een aanhoudende zorg. De huizen waren vaak maanden lang onbewoond, waarschijnlijk omdat de eigenaren in de winter naar de stad vertrokken.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 15