Hun tafelzilversieraden schilderijen en dure sigaren bleven achterin hun villa's' www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 17 Hun tafelzilver, sieraden, schilderijen en dure sigaren bleven achter in hun villa's en dat bood inbrekers een uitmuntende gelegenheid rustig hun slag te slaan. Villabewoners hadden in die tijd nog veel personeel in dienst. Soms werd een personeelslid van diefstal verdacht en het blijkt dat ook toen de valse bekentenis al voorkwam. In 1909 werd een dienstmeisje door haar werkgeefster zo onder druk gezet dat zij een diefstal van 85,- bekende, terwijl later bleek dat zij onschuldig was. Omgekeerd kreeg een mevrouw, die meende dat ze haar dienstbode ongestraft met een hoedenpen en vervolgens met een kachelpook te lijf kon gaan, een proces-verbaal wegens mishandeling. Rood tricot pak Niet elke ingezetene van Bloemenaal was een villabewoner; er kwam ook armoede voor. Eind negentiende eeuw bezorgden landloperij en bedelarij de politie veel werk en openbare dronkenschap leidde alleen al in het jaar 1893 tot 18 processen-verbaal. Het gebeurde met zekere regelmaat dat een bedelaar in zijn onwetendheid zich vervoegde bij het huis van de burgemeester, wat onmiddellijk leidde tot een proces-verbaal. Het waren niet alleen inwoners van de gemeente zelf die zich niet aan de wet hielden. Er kwamen orgeldraaiers van elders zonder de vereiste vergunning en een inwoner van Breda werd bekeurd omdat hij, gekleed in een rood tricotpak, passerende rijtuigen net zolang naliep totdat de inzittenden hem enig geld toewierpen. In de Eerste Wereldoorlog nam diefstal van drijfriemen van machines, zinken afvoerpijpen en deurknoppen toe, evenals ontvreemding van aardappelen en tamme konijnen. Fietsen op het voetpad Rond 1880 veroorzaakten vooral omnibussen, getrokken door een of meer paarden, verkeersoverlast, maar met de komst van moderne vervoermiddelen groeide de diversiteit aan verkeersproblemen. Allereerst gingen fietsers de aandacht van de politie vragen. Zo vond in augustus 1898 op de Elswoutslaan een aanrijding plaats tussen een dame, die van een door haar ingehuurde 'fietsjongen' fietsen leerde, en een met één paard bespannen sulky. Ongelukken gebeurden ook doordat fietsers - net als jongelui op sleetjes - vaak te snel van de Hoge Duin en Daalseweg afgingen. Al in de beginjaren van de fiets verhuurde een vooruitstrevende rijwielhandelaar fietsen per uur. Een enkele keer moest hij aangifte doen van verduistering, omdat een fiets niet werd terugbezorgd. In 1890 werd voor de eerste maal proces verbaal opgemaakt tegen een fietser die op het voetpad reed, een overtreding die hand over hand toenam. In de week van 2-8 april 1910 werden maar liefst 48 personen hiervoor bekeurd. Ook tijdens de Eerste Wereldoorlog nam het aantal fietsendiefstallen zo schrikbarend toe (in 1918 139 rijwielen) dat elke fiets verplicht een nummer kreeg en de bestuurder geacht werd een bijbehorend fietsnummer bij zich te dragen. Tevens werd het onbeheerd en niet afgesloten laten staan van een rijwiel strafbaar. In 1924 werd de rijwielbelastingwet ingevoerd. Iedere fietser diende zich jaarlijks een messingplaatje aan te schaffen dat op de fiets bevestigd werd en ook weer vaak werd gestolen. Auto te water in Overveen op de hoek van de Elswoutslaan

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 17