18 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 Automobielen en de klagende dominee Begin 1900 verschenen de eerste automobielen in het dorpsbeeld. Zowel de eigenaar als de bestuurder - meestal een particuliere chauffeur - had in die tijd een vergunning nodig van Gedeputeerde Staten om een auto te mogen gebruiken. Uit processen-verbaal van ongelukken met auto's bleek vooral dat paarden zeer schrikachtig werden van de'mechanische' voertuigen. Overtreding van de snelheidslimiet van 20 km kwam geregeld voor, maar de eigenaren kregen daarvoor meestal alleen een schriftelijke waarschuwing. Veel ernstiger waren twee dodelijke ongevallen door aanrijdingen met auto's in 1920. In 1924 klaagde de hervormde predikant ds. Van Dijk over het hinderlijke verkeer op zondagmorgen langs het Kerkplein. Toeterende auto's en groepen zingende en schreeuwende mensen verstoorden de kerkdienst. Kon er tijdens de kerkdienst niet een agent worden geplaatst, zo vroeg de predikant. Het antwoord van de commissaris van politie luidde dat dit helaas door gebrek aan personeel niet mogelijk was. Het rijtuigje van mevrouw Luden Tram en trein zorgden voor een eigen problematiek. De 76-jarige mevrouw Luden-van der Vliet van Koningshof te Overveen had nog in 1933 de gewoonte in een rijtuigje met paard te rijden, dat door haarzelf werd bestuurd. Op een kwade dag kwam zij in aanrijding met een tram. Het rijtuigje viel om en mevrouw Luden brak haar arm. De trambestuurder die krachtig had geremd en daarmee een nog ernstiger botsing had weten te voorkomen, kreeg van de heer Luden een kist sigaren. Ook de politie ontving zo nu en dan een dankbetuiging voor bewezen diensten. RIJTUIG DOOR DE TRAM AANGEREDEN. MEVROUW LUDEN TE AERDENHOU f GEWOND. Hedenmorgen werd mevrouw Luden, wo nende op Koningshof tc Overveen, die ge woon is eiken dag een rijtoer te maken, waar bij zij zelf het paard bestuurt, bij de Eiken laan In Aerdenhout door de tram aangereden. Mevrouw Luden werd uit het rijtuig geslin gerd en brak een arm. Zu werd naar haar woning vervoerd, waar zij nu verpleegd wordt. Haar toestand is naar omstandigheden goed. Het rijtuigje werd geheel vernield.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 18