Toeterende auto's en groepen zingende en schreeuwende mensen verstoorden de kerkdienst' www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 19 Rond de Nieuwjaarswisseling zonden veel inwoners hun beste wensen aan de politie en voegden daar een kleine gift aan toe. Door het kordaat optreden van overwegwachters werden een enkele maal ernstige ongelukken met trein en tram voorkomen. In 1908 passeerde een uit Zandvoort komende trein de overweg bij Overveen zonder dat de spoorbomen gesloten waren. De machinist meende dat hij in Overveen niet hoefde te stoppen en zag te laat het sein op onveilig staan. Door snel handelen van een spoorwegwachter kwamen twee fietsers nog net niet onder de trein. In oktober 1916 wist een overwegwachter bij de overweg Kleverlaan te voorkomen dat de tram Haarlem-Bloemendaal, die op de overweg plots tot stilstand kwam, niet op de trein van Amsterdam naar Bloemendaal botste. Met een rode lantaarn wist hij de treinbestuurder te waarschuwen. Zware criminaliteit Een enkele keer had de politie met moordzaken te maken. Een Haarlemmer verklaarde aan de Haarlemse recherche dat hij zijn kostganger had vermoord maar weigerde te vertellen waar hij het lijk had begraven. Een oplettende Bloemendaalse werkman kon de politie echter vertellen dat hij op een morgen een man met handkar het openstaande hek van buitenplaats Koningshof in had zien rijden. De jachtopzieners en bospersoneel van het landgoed doorzochten daarop het terrein en vonden al snel het levenloze lichaam. In 1923 werd een jongeman in Overveen aangehouden wegens poging tot moord met een revolver op zijn aanstaande schoonvader. Nachtwakers met een prikklok Over hoeveel politiemensen en over welke mogelijkheden kon de politie beschikken in de strijd tegen de kleine en een enkele maal grote criminaliteit? Aan het eind van de negentiende eeuw kon de gemeente terugvallen op twee nachtwakers en drie veldwachters, die tevens als wegwerkers in dienst van de gemeente waren. In 1900 werd een inspecteur van politie aangesteld, van wie als bijzonderheid wordt vermeld dat hij de drie moderne talen machtig was, wat van pas kon komen in het contact met de bollenkwekers die veel buitenlandse connecties hadden. Of de nachtwakers op tijd hun ronde maakten, werd gecontroleerd door klokken bij het raadhuis en bij het huis van de inspecteur. Bij het passeren van deze twee plaatsen trok de nachtwaker aan een touw aan de klok, waarbij een mechanisme precies het tijdstip aanwees waarop de man zich van zijn taak gekweten had. Een prikklok avant la lettre. In 1926 schafte de politie een motor met zijspan aan en enkele jaren later nog een.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 19