www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 Tegen het einde van de ambtsperiode van burgemeester J.W.A. Immink in 1907, was het politieapparaat al uitgegroeid tot 12 man en 7 nachtwakers. Niet overbodig aangezien de criminaliteit toenam. Vóór 1900 werd jaarlijks enkele tientallen malen proces-verbaal opgemaakt. In 1907 was dat jaarlijks al honderden keren. Kleurrijk uniform Elke gemeente kon zelfstandig beslissen over het uniform van de politie. In Bloemendaal droegen de politiemensen een jas en pet in de kleuren die ook in het gemeentewapen voorkomen: blauw, rood, groen en zilver. De kleding was vervaardigd van marineblauw laken, de pet had rode biezen, de gesloten jaskraag was, net als de mouwomslagen, grasgroen. Deze kleurrijke combinatie was voor de Amsterdamse jeugd, die in de zomer het strand in Zandvoort bezocht, aanleiding de agenten met 'Duitse muzikanten'te vergelijken. 'Rond 1910 raakte men bekend met dactyloscopie; er werden zelfs driedaagse cursussen gegeven voor het opsporen en interpreteren van vingerafdrukken' Een eigen politiebureau In 1903 kreeg de politie de beschikking over een eigen bureau in de voormalige woning van het hoofd der school naast het raadhuis in Overveen. Dat wil zeggen, alleen de benedenverdieping was gereserveerd voor de politie, boven woonde de gemeentebode-nachtwaker. Tot 1937 zou de politie er gehuisvest blijven. Vogelenzang kende een apart politieposthuis en begin twintigste eeuw werd een posthuis in Bloemendaal in gebruik genomen op de hoek Busken Huetlaan-Prof. van Vlotenweg, waar ook twee arrestantencellen werden ingericht. Het deed dienst tot 1927. In Aerdenhout werd pas in 1921 een posthuis geopend in de garage van de brandweer. De professionaliteit van de politie nam langzamerhand toe. Rond 1910 raakte men bekend met dactyloscopie; er werden zelfs driedaagse cursussen gegeven voor het opsporen en interpreteren van vingerafdrukken. In de jaren 1908- 1915 schafte de politie twee honden aan die goede diensten bewezen als bijvoorbeeld een inbreker 'een pet'had achtergelaten of als in de nachtdienst een verdachte moest worden aangehouden. Voor het vervoer van zieken beschikte men over een rijwielbrancard en het vereiste enige oefening om daar goed mee om te gaan. In 1926 werd een motor met zijspan aangeschaft, twee jaar later gevolgd door een tweede. Korte Zijlweg, links politiebureau (met motor en zijspan) en rechts het raadhuisje van Zocher

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 20