Hangjongeren in 1920 26 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur! Het is in den laatsten tijd een ramp des avonds door onze winkelstraat te gaan. Wie wel eens voor een uitstalkast kijkt wordt lastig gevallen door eenige opgeschoten kwa jongens uit Bloem en da al en wel op zeer ergerlijke wijze, en indien men er iets van zegt wordt" men nog uitgedaagd ook. Het meest trok mijn aandacht dat er zoons van nering doenden bij zijn, die cliënten van hunne ouders beleedigen en uitdagen, waarvan ik enkele malen ooggetuige was. Ik wilde vragen of daar geen verandering in te brengen was, daar ik er van overtuigd ben, dat öf de ouders 6f de politie hier te kort schieten. Bestaat er geen bepaling in de politieverordening, dat de politie er desnoods met de gummisstok achter heen kan trekken Met dank voor de afgestane ruimte. Uw abonée, X. Uit: Het Bloemendaalsch Weekblad (27 maart 1920) Het B loemendaabch Weekblad volgde vanaf het begin van de twintigste eeuw de kleine criminaliteit op de voet en van inbraken en diefstallen deed het nauwkeurig verslag. Daarbij bleven de daders vaak anoniemmaar de slachtoffers waren soms goed te traceren. Zo lezen we in 1922 dat in villa 't Hoekje' sinds enige tijd de familie M.' woonde. Op een dag maakte de familie een wandelingetje en bij thuiskomst bleek dat er was ingebroken. Gelukkig konden de tweeboefjesdoor de heer des huizes en dankzij een oplettende fietser snel in de kraag worden gevat. Inge de Wilde Een schandaal in en voor Bloemendaal Meestal werden de inbraken en diefstallen in kleine berichtjes afgedaan maar in maart 1920 besteedde Het Bloemendaalsch Weekblad onder de kop 'Een schandaal voor Bloemendaal' veel aandacht aan een groepje 'opgeschoten jongens'dat het dorpscentrum onveilig maakte. Over wie ze waren en waar ze vandaan kwamen komen we niets te weten. Alleen over hun leider, ene'De B.'vermeldt het blad dat hij'bij de jongens hoog aangeschreven stond doorzijn durf en brutaliteit'. Voor de arme agent die tegen de jongelui op moest treden, gold geen anonimiteit. Pouwer was de naam. Wat was er gebeurd? Uit het krantenbericht bleek dat iedere avond, met uitzondering van de zondag, een aantal jongelui zich stond te vervelen en wie zich verveelt, zo schreef het blad, gaat verkeerde dingen doen. In dit geval uitte de verveling zich in vóór een winkel staan - hangen heet dat tegenwoordig -op de rand van het winkelkozijn gaan zitten, sigaretten roken, voorbijgangers najouwen en pinda's eten/waarvan de sporen den volgenden dag nog duidelijk zichtbaar waren'. Winkeliers en het publiek ergerden zich aan de'schandelijke taal' maar het werd pas echt serieus toen De B. zich bij de jongens voegde, die daardoor 'hoe langer hoe baldadiger'werden. Dienstboden die een boodschap deden, werden lastig gevallen, meisjes - wel te onderscheiden van de dienstboden! - konden met goed fatsoen niet meer rustig over straat en ventielen van fietsbanden werden losgedraaid. Of ook ouderen de deur niet meer uit durfden, bleef onvermeld.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 26