meisjes konden met goed fatsoen niet meer rustig over straat en ventielen van fietsbanden werden losgedraaid www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2013 27 Een uitdagende blik Het kon niet uitblijven dat de zaak zou escaleren. Op zaterdagavond drentelde de groep tergend langs agent Pouwer die al eerder door de jongens was gesard. Nu wierp een van hen'een uitdagende blik'naar hem. Pouwer vroeg hem'wat hij moest', kreeg daarop een brutaal antwoord en het ene woord haalde het andere uit. De kwajongen werd gesommeerd door te lopen, wat hij natuurlijk niet deed en de agent gaf hem daarom een kleine duw in de rug. De jongen keerde zich om en Pouwer kreeg een klap in zijn gezicht. Verbazingwekkend, want ik had niet vermoed dat al in 1920 de jeugd - in het keurige Bloemendaal - zo weinig ontzag voor gezagsdragers had. En na die ene klap waren de rapen gaar. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij 'De B. zijn bokskunst naar voren bracht'en Pouwer zich genoodzaakt zag zijn gummistok te gebruiken. Het'jongmensch' bedaarde even en toen hij weer wilde beginnen, grepen 'een paar stevige handen'(had Pouwer versterking gekregen?) hem vast en werd hij afgevoerd naar het politiebureau, waarbij De B. schreeuwde:'Je bent nog niet van me af'en'Ik zal je wel krijgen'. Later op de avond werd hij door zijn ouders opgehaald. Het zoontje van Pouwer Het dorp was in rep en roer en het gebeurde had nog een staartje. Op zondagmiddag wandelde De De winkelstraat van Bloemendaal rond 1917. Op het bord van het linker witte huisje staat 'Timmerwerkplaats'. Dit iets voorbij de hoek met de Zomerzorgerlaan. (foto NHA) B. met zijn kameraden weer door het dorp en toen zij het zoontje van agent Pouwer tegenkwamen, probeerden zij hem mee te tronen naar het Bloemendaalse Bos. Wat ze - gelukkig - niet lukte. Wat wilden ze van hem, vroeg HetBloemendaalsch Weekblad zich niet zonder reden af. Maandagavond waren de jongens opnieuw aanwezig, nu op de hoek van de Zomerzorgerlaan, wachtend op nieuwe uitdagingen. Maar dit keer had de politie maatregelen genomen. Pouwer was, heel verstandig, van de zaak afgehaald en er verscheen een andere agent, in gezelschap van opnieuw de ouders van De B. Tegen de raddraaier werd proces verbaal opgemaakt en het betekende het (voorlopig?) einde van de onregelmatigheden. Opvoedkundig advies De verslaggever van Het Bloemendaalsch Weekblad dacht dat de jongens er beter aan deden hun vrije tijd te gebruiken om zich 'wat te ontwikkelen'. Inderdaad, dat houdt hen in ieder geval van de straat en door goed onderwijs blijft de jeugd op het rechte pad. Het Weekblad schreef dat het graag bereid was daarbij behulpzaam te zijn. De journalist in de rol van maatschappelijk werker! Maar hoe had de krant zich dat voorgesteld? Al te grote verwachtingen had de verslaggever in ieder geval niet, want hij voegde er nuchter aan toe te vrezen dat'ongevraagde diensten ook hierin niet aangenaam zullen zijn'. Jammer dat de taakstraf in 1920 nog niet was uitgevonden. Anders hadden de jongens het nummer van Het Bloemendaalsch Weekblad met het verslag van hun wangedrag rond kunnen brengen.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 27