Van de redactie www.onsbloemenaaal winter Dappere dienders en duistere deugnieten De donkere dagen voor Kerstmis zijn weer aangebroken, maar voor het daarbij zo onontbeerlijke welbehagen moet u deze keer niet bij Ons Bloemendaal zijn. We hebben voor dit winternummer een grimmig thema gekozen: dappere dienders en duistere deugnieten! De zwaarste gevallen kwamen eertijds in het Haarlemse stadhuis terecht, in de kerkers, in de martelkamer, de justitiekamer, en tenslotte op het schavot. Lees er meer over in het artikel van Wim Cerutti. Met de dienders liep het ook niet altijd goed af, zoals blijkt uit het droevige einde van de veldwachter met de omineuze naam Van der Lijke. Gelukkig werd de Bloemendaalse politie wel steeds beter toegerust voor haar mooie taak: er kwamen moderne handvuurwapens, automobielen, motoren met zijspan, en zelfs bokslessen! Vele foto's getuigen van het steeds krijgshaftiger voorkomen van onze ordehandhavers, met dank aan de collectie van fotograaf Cor van Iperen. Dat belette een aantal hinderlijke hangjongeren in 1920 niet om de Bloemendaalse dorpsstraat onveilig te maken. In het duingebied bleef de stroperij een hardnekkig euvel, waarbij niet alleen konijnen en fazanten, maar ook de stropers zelf regelmatig aan levensgevaar waren blootgesteld. Gelukkig levert criminaliteit ook aangename zaken op; denkt u maar aan de detectiveroman. Het zal na lezing van dit nummer geen verbazing wekken dat dit literaire genre in onze van misdadigheid vergeven gemeente tot bloei is gekomen. Maar liefst zes hier gesitueerde thrillers schreef Margreet Wijnstroom. Echte vrolijke klanken schalden uit de jachthoorns van de blazersgroep 't Pannenland uit Vogelenzang bij de opening van het Monumentenjaar op 14 september, bij welke gelegenheid ook de met steun van Ons Bloemendaal gerestaureerde 'Pompeiaanse bank'werd ingewijd. Geniet van de regenachtige foto's en van mooie feestdagen vol welbehagen! Bloemendaalsch Weekblad 13 ju li 1929 Paulanha van den Berg-Diamant, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde SNOEPLUSTIGE JONGENS? an de gelegenheid, dat een ijscowagen op den Ju liana weg even onbeheerd stond, is gebruik gemaakt om eenige ijsco's en een pakje sigaret ten weg te nemen. Vermoedelijk werk van jongens. De politie stelt een onderzoek in. EEN ZWERVER. Wegens bedelarij is door de politie een bede laar aangehouden, die bij zijn verhoor een zwerver bleek te zijn. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een autobestuurster reed met haar wagen van de Eikenlaan den Schulpweg op. Waar schijnlijk doordat zij de bocht te groot nam, reed j tegen een boom op. De schok was zoo hevig, dat het portier van den auto open vloog en een dame, die achter in den auto zat, op den weg geslingerd werd. Zij werd door glasscherven gewond en klaagde over pijn in been en pols. Ook de bestuurster bekwam verwondingen. Beiden zijn door Dr. Dippel verbonden. SCHOORSTEENBRANDJE. In Kweekduin brak bij een bewoonster brand uit, n.l. een schoorsteenbrandje. De inmiddels gewaarschuwde brandweer bluschte het vuurtje met een primax. HET WOESTE AUTORIJDEN. üe auto die over den weg slingerde. Dinsdagmiddag werd de politie gewaarschuwd dat op den Zeeweg iemand met een auto had ge reden, zonder zich aan de regels van den weg te hebben gestoord. Door het rijden met den auto, wat veel te snel was, werd verder de veilig heid van het verkeer in gevaar gebracht, door dat de auto slingerend over den weg ging. Ge lukkig was het nummer van den auto bekend. Het is onze politie gelukt te Aerdenhout den roekeloozen autobestuurder aan te houden.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 4