Succes en welstand Bezetting en verzet •5rév.t' Staande voor villa Heuveloord te Oosterbeek, begin jaren 20: Gezina van der Molen als chauffeur gefotografeerd. voelden tegenstrijdigheid tussen hun grote liefde en hun diepe geloof. Verwanten van Gé vroegen zich wel eens af hoe de hartelijke Mies "kon leven met Gé en haar karakter", want een baas was het wel:"ledereen bibberde voor haar". Maar Mies zat allerminst onder de plak en de verhouding lijkt tot het laatst warm en harmonieus te zijn geweest. Hun levenswijze heeft maatschappelijk succes allerminst in de weg gestaan. Gé promoveerde in 1937 op de 16de-eeuwse Italiaanse volkenrechtpionier Alberico Gentili en werd zo de eerste vrouwelijke promovenda aan de VU. Mies was, in een fleurige oranje jurk, een van haar paranimfen en het promotiefeest moet dolgezellig zijn geweest..Zelf had Mies inmiddels doctoralen Duits en geschiedenis behaald en in beide vakken gaf ze les aan het rk meisjeslyceum Sancta Maria in Haarlem. Onder meer om die reden was het paar verhuisd naar Aerdenhout, naar het gerieflijke huis aan de Klapheklaan. Het was niet groot maar aangenaam gelegen en van alle moderne gemakken voorzien: er was gas, elektriciteit, een telefoon, en al snel zelfs een automobiel. Gé had al 20 jaar haar rijbewijs en maakte er graag gebruik van. Ondanks haar calvinistische achtergrond voelde ze zich klaarblijkelijk helemaal thuis in het mondaine en onbenepen Aerdenhout, waar ze, goed gekapt, gekleed en opgemaakt ook allerminst uit de toon viel. De Duitse inval in mei 1940 gaf een abrupte wending aan dit luxe en kalme bestaan. "Goddank, we staan aan de goede kant!", riep Gé toen ze de zwarte kruisen op de overdenderende vliegtuigen ontwaarde. Van meet af aan was ze onwankelbaar anti-nazi. Ze hoorde bij de zeer weinigen die weigerden de ariërverklaring te tekenen en was al vroeg betrokken bij verzetsdaden. In de zomer www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 11

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 11