d1 Smet De woning van Nolte en Van der Molen in Aerden hout, waarin 1943 Trouw werd opgericht De leiding van het blad TROUW verklaart, dat—i.«_uX. - No. P.B. c tot zijn medewerkers behoort. Zij verzoekt alle autoriteiten den houder van dit legitimatiebewijs alle mogelijke faciliteiten te verkenen. De leiding voornoemd. Legitimatiebewijs Trouw, 1945 van 1941 sloot ze zich aan bij de verzetskrant Vrij Nederland, maar het boterde niet tussen haar en de even dominante Henk van Randwijk. Mies bleef les geven aan het Sancta, ook in de'barbarentaal', zoals ze het Duits openlijk noemde. Ondergronds gingen ze door het leven als 'tante Mies'en 'tante Lien'. In juni 1942 werden ze allebei gearresteerd, maar na vier hachelijke weken weer vrijgelaten. In hun huis werd een schuilplaats ingericht. Op zaterdagmiddag 30 januari 1943 ontvingen ze aan de Klapheklaan enkele vooraanstaande antirevolutionaire verzetslieden onder wie de latere voormannen Jan Schouten en Siewert Bruins Slot en op die vergadering werd besloten tot de oprichting vanTrouw. In mei van dat jaar raakte Gé betrokken bij wat haar meest bekende verzetsactiviteit zou worden: de redding van honderden joodse kinderen van deportatie en een wisse dood. Met een kleine groep vrouwen smokkelde ze die vanuit de Hollandse Schouwburg, waar Amsterdamse joden op transport naar Westerbork wachtten, naar de Hervormde Kweekschool daartegenover en vandaar naar pleeggezinnen. Na maart 1944 leidden Gé en Mies een schichtig onderduikersbestaan op verschillende adressen in Den Haag en Amsterdam. Het huis in Aerdenhout was geconfisqueerd en toegewezen aan NSB'ers. In Amsterdam maakten ze op 5 mei 1945 de bevrijding mee. Mies hervatte haar werk aan het Sancta, Gé wachtten andere taken. Ze werd voorzitter van de Adviescommissie voor de zuivering van het personeel van de gemeente Bloemendaal, ingesteld op 16 juni 1945. Van meer gewicht en later heftig omstreden, was haar aanstelling tot voorzitter van de Rijkscommissie Oorlogspleegkinderen (OPK), naar het schijnt op aandrang van koningin Wilhelmina. De OPK had tot taak om oorlogswezen een passende nieuwe leefomgeving toe te wijzen. Vooral bij ondergedoken kinderen van omgekomen joodse ouders was dat een delicate aangelegenheid waar Gé door tactloos en autoritair optreden veel kwaad bloed heeft gezet. Ze toonde weinig begrip voor gevoeligheden van joodse kant en drukte vaak door dat kinderen in de (meestal christelijke) pleeggezinnen bleven - voor hun eigen bestwil, zoals zij dat zag. Dat ze ook de ter zake ondeskundige Mies in deze commissie opnam, werd haar begrijpelijkerwijs ook aangerekend. Vooral in de jaren '80, na haar dood, laaide de kritiek op de OPK en haar voorzitter fel op, met een nare smet op haar nagedachtenis tot gevolg. Een zekere rehabilitatie kwam in 1998 vanuit Israël, waar zij door het herdenkingsinstituut Yad Vashem postuum werd erkend als 'rechtvaardige onder de volken'. 12 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 f i/t, VW-x FJiA.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 12