'Mies, in 15151 cum laude gepromoveerd op de kerkhistoricus Georgius Cass ander en al sinds 1948 lid van de gemeenteraad, werd in 1953 wethouder van onderwijszaken en daarmee de eerste vrouwelijke wethouder in BloemendaaV Geminae Primeurs Nadagen In het leeg geroofde en door landverraad besmette huis aan de Klapheklaan, hebben Gé en Mies zich nooit meer op hun gemak gevoeld. Daarom lieten ze aan de Westerduinweg 4 een nieuw huis bouwen. Een ruime villa onder een rieten kap die ze Geminae (vrouwelijke tweeling) doopten en in 1954 betrokken. De vele gasten - in de grote kamer was gemakkelijk plaats voor een man of dertig - getuigen van de aangename en luxueuze sfeer die er heerste. Grote ramen keken uit op een weelderige tuin, en de inrichting was kleurig en helder. "Onvergetelijk" was de manier waarop Gé thee schonk, "met een Wedgwood servies, koekjes, zilveren lepeltjes en suikertangetjes". In minder beschaafde omstandigheden kon ze ook doortastend optreden: een argeloze inbreker werd eigenhandig ingerekend. Later bezocht ze hem in de gevangenis en regelde ze bijstand voor zijn gezin, want zo was ze ook wel weer. Deze levensstijl weerspiegelde het maatschappelijk succes van de dames. In 1960 schaften ze zich ook nog een chalet in de Franse Alpen aan, waar Gé zich te buiten ging aan modderbaden. Mies, in 1951 cum laude gepromoveerd op de kerkhistoricus Georgius Cassander en al sinds 1948 lid van de gemeenteraad, werd in 1953 wethouder van onderwijszaken en daarmee de eerste vrouwelijke wethouder in Bloemendaal. Het volgende jaar werd ze op het Sancta tot rectrix benoemd, maar daar zou ze weinig plezier aan beleven. Ze raakte in conflict met het behoudende, door de bisschop gecontroleerde curatorium, en dat liep zó hoog op dat ze in 1958 ontslag nam. Ze hield er een maagzweer aan over. Zulke problemen had Gé niet. In 1946 benoemde de VU haar tot privaatdocent, in 1949 tot buitengewoon hoogleraar (als eerste vrouw aan die universiteit), en in 1958 tot gewoon hoogleraar in het volkenrecht en de leer der internationale betrekkingen. Na haar emeritaat in 1962 werd ze de eerste vrouwelijke rechter aan het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag. In haar moeilijke nadagen werd Gé liefdevol door Mies verzorgd maar moest tot haar verdriet regelmatig in een verpleeghuis verblijven. Ze stierf op 9 oktober 1978 en werd begraven op de Algemene Begraafplaats bij Bloemendaal. Voor Mies, verkild door vereenzaming en vertroebeld door dementie, was het einde nog smartelijker. Zij overleed in 1986 in een verpleeghuis in Hillegom, en haar overlijdensadvertentie werd alleen door haar huishoudster ondertekend. Er stond ook geen priester aan het graf; Mies was al jaren eerder van haar geloof gevallen. Literatuur: Strijdbaar omstreden, een biografie van de calvinistische verzetsvrouw Gezina van der Molen. Gert van der Klinken. Biografisch Woordenboek van Nederland. G.H.W. van der Molen. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 13