- g^Hll Ons Bloemendaal Vliegende Camera Deze foto uit de uitgave 'Zegepralend Kennemerland'is de allerlaatste presentatie van Harm Botman tijdens zijn leven. Een kleine week voor zijn overlijden zag deze editie het licht. De foto toont vanuitzijn vliegtuigje landgoed Elswout. Een waardige navolging van Ruysdael die bijna dezelfde plek, (Bleekvelden buiten Haeriem) schilderde. In het bestuur van Ons Bloemendaal hield hij zich, naast de algemene onderwerpen die onze aandacht vroegen, vooral bezig met de uitgave van het tijdschrift. In een tijd zonder computers, was dat een hele klus. Teksten werden bij de redactie vaak hand geschreven ingediend en moesten vervolgens worden overgetypt. Waar nodig, verschafte Harm dan door hem gemaakte foto's bij de artikelen. In zijn prachtig gelegen atelier aan het Spaarne, lagen de door Harm uitgezochte illustraties en de door mij getypte teksten op de vloer uitgespreid en probeerden wij een mooie en interessante I ayout in elkaar te zetten. In die tijd was hij in opdracht van het toenmalige ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, ook druk bezig met het afdrukken van de hervonden glasnegatieven van Breitner. In het najaar van 1992 was er in Achter de Zuilen een tentoonstelling van fotodrieluiken, gemaakt door Harm. Het laatste nummer van Ons Bloemendaal van dat jaar (16de jaargang, nr. 4) was toen geheel gewijd aan de duinen, die zo'n specifiek karakter geven aan onze gemeente. Harm heeft zich sterk ingezet voor het behoud en onderhouden van het Spaarnestad Fotoarchief en was medeoprichter van de Stichting Nederlands Foto en Grafisch Centrum, het latere Spaarnestad Photo. De laatste jaren heeft Harm gewerkt met een 'vliegende camera': een fotocamera bevestigd onder een zelfgebouwd radiografisch-bestuurbaar vliegtuigje. Hij heeft daarmee een prachtige serie foto's van de duinen en de zee in Zuid- Kennemerland gemaakt. Ook toen bij hem een ongeneeslijke kanker werd geconstateerd, heeft hij tot het laatst met onstuitbare inzet en ijver, aan een prachtige serie foto's gewerkt. Hij verzorgde in samenwerking met zijn vriend Willem Snitker, de uitgave Zegepralend Kennemerland. Zijn enthousiame, artisticiteit en vakmanschap in de fotografie en zijn betrokkenheid bij Kennemerland zullen wij missen. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 15 V U r «•'•iJt'jr.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 15