Christine van Meer krijgt na acht jaar tijd voor andere dingen; een terugblik en een blik vooruit Barricades en de economische crisis Meer binding en donateurs redactie. Natuurlijk moetje binnen het kader van de missie blijven. Dat houdt in een beperking tot deze omgeving, het terrein van cultuurhistorie en daarbinnen de focus op het erfgoed. Dat laatste kan je trouwens verdelen in concreet, zeg materieel, zoals gebouwen en natuur maar ook immaterieel. Bij het laatste hoort oral history, getuigenissen over vroeger, of zoals in het gewaardeerde Indiënummer de invloed van het Indonesisch op de Nederlandse taal. Je moetje als redactie realiseren dat voor het merendeel van de 1400 donateurs het blad de concrete binding vormt met de stichting. Het is de investering meer dan waard geweest." In die acht jaar zijn er natuurlijk mutaties in het bestuur geweest en is de externe omgeving veranderd. Verandering in het bestuur van de gemeente, bestemmingsplannen van de dorpskernen, de structuurvisie, maar natuurlijk ook concrete plannen. Hoe ziet Christine van Meer in retrospectief de ontwikkeling die de stichting heeft doorgemaakt? "In het algemeen kan ik zeggen dat wij eigenlijk steeds minder de barricades zijn opgegaan. De economische crisis is daar mede een oorzaak van. Er wordt de laatste jaren nu eenmaal een stuk minder gebouwd en gerenoveerd. En je moetje realiseren dat ook binnen het bestuurde meningen wel eens uiteenlopen en een goede balans tussen puur behoud en renovatie met herbestemming soms lastig is. Een geslaagd voorbeeld van herbestemming vind ik Stoopsbad uit 1925. Maar soms heelt de tijd door gewenning de wonden. Neem nu dat nieuwe, massieve ronde gebouw aan de boulevard op de kop van de Zeeweg. Afschuwelijk vonden we het allemaal. Maar dat is het gekke, ik betrap me erop dat ik eraan ga wennen. Wat weer veel minder geldt voor die enorme afvalbakken op het strand. Zo ingewikkeld is het. Maar ook gevaarlijk, als je begrijpt wat ik bedoel. Die gewenning doet me overigens denken aan de inwoners van Parijs die de Eiffeltoren na de wereldtentoonstelling wilden laten afbreken. Zo lelijk vonden ze het stalen bouwwerk. Nu is het iconisch en trekt miljoenen bezoekers uit de hele wereld. Ik zal je nog een voorbeeld noemen dat aangeeft hoe moeilijk het is een balans te vinden. Niemand zal ontkennen dat de trainingsfaciliteiten voor hockey, ook's avonds, belangrijk zijn. Dus nog meer kunstgras en lichtmasten. Maar het gevolg is wel dat het natuurlijke karakter van het gebied wordt aangetast. Een spanningsveld waarin alles, ook de belangen van de buurtbewoners moeten worden afgewogen. Ik blijf dus overtuigd van het belang van de stichting als waakhond en gesprekspartner." Een menselijke eigenschap is je vooral drukte maken over je eigen, directe woonomgeving. Voor inwoners van de dorpskernen Bloemendaal en Overveen zijn Vogelenzang en Bennebroek in alle opzichten erg ver weg en dat geldt omgekeerd ook. Maar iedere dorpskern heeft wel zijn specifieke problematiek waarmee de stichting te maken krijgt. Krijg en behoud je donateurs vanwege het blad, geslaagde acties of andersoortige initiatieven? Christine van Meer weet wel zeker dat het www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 17

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 17