Opleiding en prestatie Decorum en meelevendheid El Dorado De nieuwkomers zijn de Amsterdamse Mr. Christiaan Diemont en zijn vrouw Catharina Kemper. Hij is jurist, kort lid van de Amsterdamse gemeenteraad en al even kort van de Eerste Kamer en van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Het echtpaar laat het Huis te Bijweg grondig opknappen om er met hun zes kinderen goed te kunnen gaan wonen. Zij voeren een deftige staat, met een gouvernante voor de opvoeding van de kinderen, een stel dienstbodes, een naaister, een huisknecht, een koetsier, een palfrenier en tuinlieden. Naast het grondgebied van te Bijweg bezitten Diemont en zijn vrouw ook onroerend goed in Schalkwijk, Vijfhuizen en Nieuwerkerkaan de IJssel. De jongste dochter, Catharina, trouwt in 1867 met Anne Johan Elisa Baron van Ittersum. Zij gaan wonen op te Bijweg en na de boedelscheiding zijn zij ook de eigenaren. De familie Van Ittersum komt uit de oostelijke provincies Gelderland en Overijssel, met Zwolle als oorspronkelijke locatie. Zij zijn adellijke bestuurders, maatschappelijk gedragen door de collectiviteit van de ridderschap. Vanaf het begin van de 19e eeuw gaan zij mee met de vernieuwingen waarbij afkomst en bezit minder tellen dan opleiding en prestatie. Voor beter onderwijs verhuizen zij naar midden en west Nederland. Zij verkrijgen ambten in de rechterlijke macht en bestuursfuncties in commerciële ondernemingen en culturele instellingen. Zo komt Anne van Ittersum, als zoon van een notaris in het Gelderse Brummen, naar het westen van Nederland en huwt met Catharina Diemont. De baron is ruim veertig jaar lid van de Bennebroekse gemeenteraad, waarvan tien jaar ook als wethouder. Daarnaast is hij lang Hoogheemraad van Rijnland. Het echtpaar Van Ittersum-Diemont krijgt bij elkaar acht kinderen. Afgezien van een zoontje dat maar kort leeft, komen er vijf dochters en twee zonen. De familie, de aanhang, de gasten en de leveranciers, plus aan en af rijdende paarden en koetsen, zorgen voor een drukte van belang. Bovendien is er heel wat personeel, inclusief de vriendelijke Duitse huishoudster Frau Rothmayer en de huiskecht Johan die het decorum bewaakt. In de hervormde kerk aan de Binnenweg heeft de familie van Ittersum een vaste herenbank en staat er bekend om een liefdevolle meelevendheid. Dominee J.H. Gunning, die Bennebroek niet in de laatste plaats vanwege de grote buitens en hun bewoners als een fraai en deftig dorp ziet, schrijft in zijn Herinneringen uit mijn leven met warmte over de sociale betrokkenheid van de familie: 'O hoe levendig herinner ik mij nog dat ik enige minuten voor de dienst naar het graf van mijn zoontje ging en daar een frisse krans door de lieve handen der freules Van Ittersum vond neergelegd.' Deze positieve gedachten van Gunning staan trouwens in contrast met wat hij zich over de meeste andere elitefamilies laat ontvallen: Tussen Haarlem en Lisse woonden heel wat grote heren en adellijke hansen (om met Hildebrand te spreken). Ik heb menig bezoek op de mooie, grote buitens van Bennebroek en Heemstede, van Vogelenzang en Hillegom niet zonder strijd en gebed afgelegd.' Het terrein van te Bijweg, met huis, park en weiland, ligt tussen de Hartekamp, Herenweg, Zwarteweg en Leidsevaart. De grens tussen Bijweg en Hartekamp is niet helemaal gelijk aan de grens tussen Bennebroek en Heemstede, waardoor de buitens alle twee voor een klein deel tot beide gemeenten behoren. De oprijlaan vanaf de Herenweg loopt in een wijde boog naar de ingang van het huis. Dichtbij de Herenweg staan rijen sparren. Grote walnootbomen steken daarbovenuit. Midden voor het huis prijkt een stervormige perk met fleurige bloemen onder de lindebomen. Een tweede 20 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 4

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 20