'Een vlot spreker, nerveuze jonge manmet warm stemgeluid, die een rijken woordenschat onmiddellijk ter beschikking heeft Dineren met een sproetige dame And ré Malraux (1901-1976) Malraux' Bloemendaalse optreden vormde de opmaat voor een lezingentournee door ons land en het Algemeen Handelsblad schreef naar aanleiding daarvan dat Malraux een van de'veelzijdigsten en meest begaafden'was van de'moins de 30 ans'en dat hij in het letterkundig leven in Frankrijk'een voorname plaats'innam als'directeur artistique' van de Nouvelle Revue Frangaise. Volgens de krant zou Malraux komen spreken over Le sens de l'Art en Asie, Les expressions suprêmes de l'homme en Asie en La notion du tragique en Orient et en Occident. Voor de hand liggende onderwerpen voor iemand die als 22-jarige naar noord-Cambodja was gereisd en in 1925 het begin van de Chinese burgeroorlog had meegemaakt. Malraux en zijn vrouw Clara Goldschmidt kwamen op 7 december met de trein uit Parijs. Hij was uitgenodigd door het Genootschap Nederland-Frankrijk. Het echtpaar logeerde die avond waarschijnlijk in Bloemendaal, in een hotel of bij hun gastvrouw, Alida M. van Lutterveld-Bicker Caarten (1876-1933) die de secretaresse van de plaatselijke afdeling van 'Nederland-Frankrijk'was. Mevrouw Van Lutterveld woonde met man en twee dochters in de villa Karmel op de Midden Duin en Daalscheweg 20. Het huis was in 1899 gebouwd door architect J. Wolbers. De jurist M.WJ. van Lutterveld bekleedde belangrijke functies in de financiële wereld, variërend van bestuurslid van de Vereeniging voor den Effectenhandel, lid van de Raad van Toezicht van de Rijksverzekeringsbank en van de Rijkspostspaarbank tot adviseur van de Nationale Bank van Iran. Hij was tevens officier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Mevrouw zat in de plaatselijke commissie voor de kinderpostzegels, nam plaats in een huldigingscomité ter ere van koningin Wilhelmina die in 1930 vijftig werd en was een actief organisatrice van het Franse Genootschap. Du Perron zag uit naar de komst van zijn vriend maar dacht ook dat hij hem weinig zou spreken, omdat de officials van de plaatselijke afdelingen in Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, Den Haag en Hilversum hem zeer in beslag zouden nemen. Du Perron woonde in die tijd in Brussel en van daaruit schreef hij op 5 december aan Victor van Vriesland - het valt na te lezen in de doorVan www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 25

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 25