Van het bestuur Verkiezingen Wildhoef Daan van de Vijver, voorzitter De Rijksoverheid en de provincie Noord-Holland zijn op dit moment fors aan het bezuinigen. Deze leiden ontegenzeggelijk tot minder geld voor het behoud en de restauratie van het natuurlijke en culturele erfgoed in onze provincie. De gemeente Bloemendaal, met haar vijf dorpskernen en haar enorm grondgebied, zal aan deze bezuinigingsdrift niet kunnen ontkomen. Niet direct zullen deze bezuinigingen enig gevolg hebben: de drie natuurorganisaties, met wie wij in onze regio samenwerken, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en het Landschap Noord-Holland, werken bij de financiering van hun projecten met een middellange en een lange termijnvisie, waardoor deze projecten doorgang kunnen blijven vinden. Een bijkomend effect van de huidige crisis is dat de projectontwikkelaars zich momenteel koest houden, en wachten op voor hen betere tijden. Ons Bloemendaal zal permanent waakzaam blijven. Waar wel gebouwd dreigt te worden is op Elswouthoek. Het standpunt van Ons Bloemendaal naar het College van B&W was duidelijk: wij zijn voorstander van de revitaliseringsplannen voor dit landgoed maar zijn gekant tegen de bouw van een tweede woonhuis. De bouw van dit tweede huis zal het landgoed versnipperen. En een versnipperde natuur is verloren natuur. Op 5 maart 2014 vinden de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad plaats. De politieke partijen zijn inmiddels druk doende hun verkiezingsprogramma te schrijven. Het bestuur van Ons Bloemendaal hoopt dat de waarden en de zaken waar onze stichting voor staat, in deze programma's terug te vinden zullen zijn. Onze donateurs vinden het belangrijk dat alle politieke partijen het cultuurhistorisch belang van onze gemeente en de unieke natuur in Zuid- Kennemerland onderkennen en iedere aantasting hiervan zullen voorkomen. Het is belangrijk dat monumenten en landgoederen zichzelf in stand kunnen houden. Dat geldt ook voor het rijksmonument Wildhoef dat van 1720 dateert. In 1950 werd het huis onder toezicht van monumentenzorg grondig gerestaureerd. De zorginstelling, die nu haar activiteiten in dit huis ontplooit, meende dat een gezonde exploitatie alleen met een uitbreiding van de villa mogelijk zou zijn. Ons Bloemendaal heeft de moeilijke afweging moeten maken tussen een categorisch'njet'tegen deze uitbreiding of een opstelling waarbij ook het belang van instandhouding door een ontwikkelingsimpuls voor het monument afgewogen wordt. De uitbreiding met twee nieuwe vleugels aan het gebouw is weliswaar strijdig met de historische oriëntatie van het huis, maar is gezien de huidige landschappelijke/ruimtelijke situatie begrijpelijk. Het bestuur staat daarom in verband met behoud van het huis en de daarmee samenhangende zorgactiviteiten in onze regio niet negatief ten opzichte van het initiatief. Kijk op onze website www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013 27

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 27