Signalement De Nationale Bloemententoonstelling 1910 Paulanha van den Berg-Diamant Inzending afdeling Bloemendaal-Overveen (Archief Rooms Katholieke Kerk Overveen) Henk Mandjes is zo vriendelijk geweest ons een samenvatting te doen toekomen van het door Emrik Binger te Haarlem uitgegeven gedenkboek (1910) over de Nationale Bloemententoonstelling van 1910. Het boek werd uitgegeven en gedrukt onder toezicht van het hoofdbestuur van de AlgemeeneVereeniging voor Bloembollencultuur. Deze vereniging werd opgericht in 1860 en bestaat nog steeds, nu met de toevoeging koninklijke. Het boek benadrukt het grote belang van de bloembollenteelt voor Overveen en omgeving. Overveen was van 1850 tot 1910 het centrum van de Nederlandse bloembollencultuur. De kwaliteit werd geroemd en de Overveense exporteurs gaven van Rusland tot in de Verenigde Staten acte de présence. In 1879 werd de afdeling Overveen-Bloemendaal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, kortweg Bloembollencultuur, opgericht. De samenwerking tussen de leden beperkte zich tot het organiseren van tentoonstellingen, gezamenlijke reclame, beheersing van het grondwaterpeil (zeer belangrijk voor de teelt) en informatie over ziekten in het gewas. In 1910 bestond Bloembollencultuur 50 jaar. Het jubileum was aanleiding om een grote bloemententoonstelling te organiseren. Het organisatiecomité waarvan de Jac. W. Bijvoet (Jaap I, firmant van de Gebr. Bijvoet te Overveen) deel uitmaakte, ging voortvarend aan de slag. De gemeenteraad van Haarlem stelde om niet de Hertenkamp en het terrein voor het huidige Provinciehuis, voor een vol jaar ter beschikking. De tuinarchitecten L.A. Springer te Haarlem en HJ. Goemans te Bennebroek, aan wie de aanleg was toevertrouwd, lieten op dit terrein bollen en heesters planten. Willem B. Roozen had het dagelijkse toezicht. Het bollenbedrijf Gt.Van Waveren Kruyff stelde kosteloos een eerder aangekochte hal ter beschikking. Op de vollegrondstentoonstelling exposeerden verschillende afdelingen van Bloembollencultuur hyacinten (en tulpen) in'grote onregelmatige perken'. De binnententoonstelling had als voordeel, dat door verversingen en vernieuwing van soorten, deze wel viermaal kon worden verlengd. Ook hier werden voornamelijk tulpen en hyacinten geëxposeerd. De firma's uit Overveen die deelnamen aan deze prachtige, spraakmakende tentoonstelling met bloeiende hyacinten als hoofdartikel waren: Willem B. Roozen (een zeer goede witte verscheidenheid, met stevige stengel en mooie grote nagels) Gebr. Bijvoet (o.a. de schitterende Enkele VroegeTulp 'Enchantress', de 'Veldheer', 'Wilhelmina") Antoon Roozen en Zoon (de nieuwe Dubbele Vroege Tulp Purity. Bovendien had zij een grote inzending van hyacinten in 100 pannen, waarin zo citeren wij "de schoonst ontwikkelde bloemen schitterden".) Joh. C. Gehrels (o.a. de enige rose bloeiende hyacint Beauty) WJ. Eldering en Zoon (o.a. de oranjescharlaken hyacint Solfetaro) P.W. Voet (de fraaie Dubbele Gele Tulp, Golden King en Eremurusstengels) Gebr. Van Velsen (Hippeastrums) De inzending van de afdeling Overveen-Bloemendaal koos men vanwege de combinatie van kleuren en soorten, als de fraaiste van de hele tentoonstelling. De tentoonstelling mocht op veel hooggeplaatste aandacht rekenen. Prins Hendrik, de echtgenoot van koningin Wilhelmina, opende de tentoonstelling maar ook koningin-moeder Emma en koningin Wilhelmina zelf brachten een bezoek. Zelfs de oud-president van de Verenigde Staten Theodore Roosevelt bezocht de tentoonstelling. De ontvangsten van het evenement bedroegen 67.960,- gulden en het tekort bedroeg slechts 1.990,- gulden. De tentoonstelling werd door 163.198 personen bezocht. 32 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 32