u%€: Het geheimzinnige plaatsje Thomas Trappenhuis Duin en Daal zijn biograaf hield van decorum en grandeur. Dan was hij in Duin en Daal aan het goede adres! De jonge Haarlemse architect J.B. van Loghem (1881-1940) gaf acte de présence, evenals de families Hintzen en Huysser uit Bloemendaal. BN'ers avant la lettre ontbraken evenmin: zakenman en muziekliefhebber Julius Carl Bunge (1865-1934) die juist rond 1910 druk bezig was met de bouw van zijn villa Kareol in Aerdenhout, dr. Abraham Kuyper (1837-1920), de machinefabrikant en Eerste Kamerlid D.W. Stork (1855- 1928) uit Hengelo en Maria C. Romeny-Pisuisse, zuster van Jean Louis Pisuisse. Het zal tot geanimeerde avonden en ontmoetingen hebben geleid. Wat zal het alleen al interessant zijn geweest om aan Charles Dreyfus uit Parijs te vragen of hij familie was van de beroemde officier van de'Affaire', of om te converseren met Léon Verstraeten, vliegenier uit Gent, die in oktober 1910 boven Rotterdam vliegdemonstraties zou geven, die niet doorgingen vanwege het slechte weer. In Duin en Daal was hij niet voor niets want, zo stond in de hotelbrochure te lezen: 'Mogelijk beantwoordt zelfs ons terrein vóór 't Hotel, groot 50.000 m2, aan heeren aviateurs voor 't af- en aanvliegen met hunne aeroplanes'. Grootse plannen; bijna had Bloemendaal een vliegveld gehad. Of misschien zocht Léon Verstraeten contact met Anthony Fokker, die in 1910 zijn Spin ontwikkelde, waarmee hij een jaar later een rondje boven Haarlem vloog. Twijfelachtig is of directeur Jorritsma aan zijn vooraanstaande gasten toestemming heeft gevraagd om hun namen in zijn hotelbrochure te publiceren. Met privacy-regels nam men het nog niet zo nauw. Het hotel beschikte over'een 40-tal ruime en luchtige slaapkamers en salons'. De gepubliceerde lijst van 213 gasten bevat dus slechts een selectie uit het volledige gastenbestand, want in de brochure schrijft het hotel dat er alleen al in augustus 1910 2.400 logé's waren, wat met een volledige bezetting misschien net mogelijk was. De hotellijst levert één raadsel op dat ik niet kan oplossen. Negen gasten (mogelijk met echtgenotes of anderszins), die naar namen luisteren als Alsfelt, de Beer, Evers, Van Kampen, Kermer, Sweers, Verhoef en Vink, komen uit Thomas. Grote vraag is: Waar ligt Thomas? Was het een plaatsje in Amerika waar veel Nederlandse immigranten woonden? En waarom kwamen Alsfelt, de Beer enzovoorts in 1910 allemaal naar Duin en Daal? Ik hoop dat u mij kunt helpen. Met dank aan Toon Schipper Liefdesbrieven onder de vloer In 1985 vond een van de laatste anti-kraaksters in Duin en Daal onder een planken vloer een bundeltje liefdesbrieven. Ze bleken te zijn geschreven door een vijftienjarig meisje dat in 1908 in het hotel te gast was. Ze waren gericht aan'wie dit ooit leest'en ondertekend met 'Uwe E.' De vindster gaf de brieven aan de kinderboekenschrijfster Simone Schelf De brieven waren slecht leesbaar, de letters waren verbleekt, maar Schell slaagde er in ze te ontcijferen en ze op de juiste volgorde te leggen. Ze schreef er een boek voor jonge meisjes over, dat in 1986 verscheen onder de titel Emilie. De geschiedenis van een eerste liefde bij Van Goor in Amsterdam. Simone Schell www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013 11 sJrtschié3ënls .vaü« !h eerste liefdv

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 11