Kasteleins Van Ouds het Raadhuis Latere kasteleins hebben de dorpsbestuurders in elk geval genoeg te bieden gehad. Een bekende waard was Herman Timmer, die in 1792 aantrad en de herberg uitbouwde tot een bloeiend bedrijf, met een grote keuken, een welvoorziene wijnkelder, 12 kamers en een wagenhuis. Later liet hij er ook nog een gemetselde overdekte kolfbaan bij optrekken. In 1817 werd de zaak overgenomen door een nog kleurrijkere figuur, de waard Jan Christiaan Sprenger (1769-1832). Onder zijn bewind werd het Rechthuis een geliefde pleisterplaats voor vrolijke gezelschappen zoals het Heerengezelschap Sint Hubert, waarin we grote namen als Hartsinck, Barnaart en Kops zien prijken. De heren legden zich, men raadt het al, gezamenlijk toe op de jacht. Sprenger was zelf ook een fervent jager. Een ander gezelschap dat graag het Rechthuis aandeed was het dichtlievende Haarlemse genootschap Democriet, dat er in 1814 ook zijn 25-jarig bestaan vierde. Voor deze gelegenheid liet het prominente lid Jan van Walré een lijvig dichtwerk uit zijn pen vloeien:'Democritische Keuken- en Kelderlof: Silphio te Parahéléos in twaalf zangen toegezwaaid'.'Parahéléos'is een scherts-vergrieksing van Overveen, en met'Silphio' was ongetwijfeld kastelein Sprenger bedoeld. Niet altijd was Van Walré zo tevreden. Een hem door de neus geboorde vismaaltijd gaf hem aanleiding tot de milde boutade op pagina 2. Onder Sprenger kreeg het Rechthuis ook een economische functie. Regelmatig organiseerde hij er veilingen van agrarische voortbrengselen van de omringende buitenplaatsen: rogge, haver en gerst, Bloemendaalse kool, bonen en veldsla. Later werd het huis vooral een trefpunt voor de Overveense bloembollenkwekers, die er eveneens veilingen hielden. Eén vaste klant raakte het Rechthuis wel kwijt. In de Bataafs- Franse tijd, en ook nog in de eerste drie decennia van het koninkrijk, bleven de gemeentebestuurders (nu burgemeester en 'assessoren' geheten) er vergaderen. Maar in 1846 betrokken ze een écht raadhuis, een charmante creatie van J.D. Zocher jr., aan de overkant van de Bloemendaalseweg, in 1937 helaas gesloopt. Herberg De Swaen werd herdoopt in Van Ouds het Raadhuis, en zo heet het nog steeds, zij het in een andere gedaante. Het oude gebouw viel in 1905 onder de slopershamer en op de zelfde plaats verrees het bouwwerk van architect S.P. Rijnierse dat er nu nog staat. Wat zich daar allemaal heeft afgespeeld leest u in het artikel van Piet van der Ham. Litho van Blommers, 1857. Rechts het Raadhuis van Zocher, links Vanouds het Raadhuis, daartussenin het tolhek. 18 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 18