Duits kwartier 9Bsiia£ Hotel Van Ouds het Raadhuis voor de sloop in 1905 Het werd ook de pleisterplaats van de Overveense bollenboeren en handelaren, die hun activiteiten in de vroegere herberg De Swaen voortzetten. Na afloop van het veilen van bloembollen en de verkoop van bloembollengrond was het goed napraten en drinken in Van Ouds het Raadhuis. Ook werden er internationale tentoonstellingen gehouden over de bloembollen, wat heel goed paste bij de grandeur van het nieuwe hotel. Maar de tijden veranderden. Na de bouw van het Krelagehuis in Haarlem in 1928 verplaatste de bloembollenhandel van Haarlem en omstreken zich daarheen. Van Ouds het Raadhuis behield echter haar hotelfunctie en goede naam, tot ver buiten de regio. Het pand werd door een naamloze vennootschap geëxploiteerd als beleggingsobject. Voluit ging het om N.V. Mij. Verzicht, tot exploitatie van onroerende goederen te Leidschendam. Deze N.V. had dochterondernemingen, waarbij voor dit onderwerp de N.V. tot exploitatie van hotel-café-restaurant Van Ouds het Raadhuis het belangrijkste is. De exploitatie zelfwas in handen van pachters/beheerders. Op 22 mei 1940 werd Van Ouds het Raadhuis gevorderd door de Duitse Wehrmacht. Dat gebeurde ook met veel andere gebouwen in Oud-Overveen zoals huize Duinrust (het latere Marinehospitaal), garage Van Wijk, de scholen, verenigingsgebouw Domi en verschillende woonhuizen. In veel gebouwen werden militairen ingekwartierd. Daarbij golden rangen en standen. In Van Ouds het Raadhuis werden vooral de (SS-) officieren ondergebracht die daar een aantrekkelijke verblijfplaats hadden. Waarschijnlijk had het gebouw ook nog een functie als regiecentrum van de regionale kustverdediging. De huidige eigenaar Arend van der Sluis herinnert zich nog aanduidingen van de SS-commandopunten van de Atlantikwall, die op de wanden van de centrale ruimte/ officiersmes geschreven waren. Jammer genoeg zijn de teksten niet gefotografeerd. Bijzonder is dat de Duitse bezetters keurig betaalden voor de inbeslagneming van de verschillende gebouwen, er in Oud-Overveen veel Duitse militairen dicht op de plaatselijke bevolking woonden, maar er geen openlijke vijandigheid viel waar te nemen. Gedurende langere tijd leefden binnen een beperkt gebied twee vijandige werelden volledig langs elkaar heen. Van Ouds het Raadhuis en de omliggende gebouwen werden beschermd door afweergeschut dat op het platte dak stond van Zijlweg 6, het buurhuis van Van Ouds het Raadhuis. Het dak hoorde bij het woonhuis, werkplaats en winkel van broer en zuster George en Fenna van Wijk. George herstelde en verkocht fietsen en Fenna dreef een tabakszaak. Het afweergeschut stond hemelsbreed op nog geen honderd meter van onze woonkamer boven de apotheek op de hoek van Bloemendaalseweg 341 en de Zijlweg. Tijdens het ontbijt konden wij de verveelde gezichten bestuderen van de Duitse militairen die elkaar afwisselden om naar Engelse vliegtuigen te turen. Ik heb niet meegemaakt dat er vanaf dit punt is geschoten. 20 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013 I

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 20