Indische Nederlanders Elswout Apotheek met bovenwoning tegenover Vanouds het Raadhuis kort na de oorlog Gecostumeerde dans op 31 augustus 1945 dat zij met Van Ouds het Raadhuis een overeenkomst sloot om het pand als doorgangshuis te gebruiken. De overeenkomst liep van 11 mei 1946 tot en met 31 juli 1949. Gedurende die periode zijn 108 personen in Van Ouds het Raadhuis gehuisvest. Populair gezegd ging het om de begeleiding en reclassering van politieke Delinquenten waarvan het strafproces nog liep. Meestal was de verblijfsduur maar kort, minder dan een jaar. Vanaf het einde van de oorlog in Azië in augustus 1945 zijn vanuit Nederlands-lndië veel mensen naar Nederland vertrokken. De exodus vanuit Nederlands- lndië had te maken met het uitroepen van de onafhankelijke staat Indonesië op 17 augustus 1945. Daarop antwoordde Nederland met het sturen van militairen en het voeren van een politionele actie tegen het Indonesische regime. Feitelijk ging het om een 'oorlog'tussen Indonesië en Nederland die pas werd beëindigd in 1963 toen Nederland door de Verenigde Naties gedwongen werd om het laatste koloniale bezit, Nieuw Guinea, aan Indonesië over te dragen. Wegens de opvang van de grote aantallen repatrianten besloot de rijksoverheid om overeenkomsten te sluiten met hotels en pensions. Dat gebeurde ook met Van Ouds het Raadhuis. Het rijk betaalde voor huisvesting en voeding van de repatrianten. Verder ging de zorg niet. De overeenkomst liep van 22 augustus 1950 tot en met 31 oktober 1968. Wie waren de repatrianten? Vanwege de strenge privacyregels van de bevolkingsadministratie van de gemeente Bloemendaal, is het uitsluitend mogelijk om per jaar de aantallen personen, hun plaats van herkomst (Indië/lndonesië) en hun nieuwe woonplaats te achterhalen. In Van Ouds het Raadhuis werden in totaal 573 mensen gehuisvest, die een binding hadden met het voormalige Nederlands-lndië en daarom kunnen worden aangeduid met de term Indische Nederlanders. Deze Indische Nederlanders zijn in te delen in vier categorieën: Indo-Europeanen (Indo's), Molukkers, mensen uit Nieuw Guinea en overigen. Uit de gemeentelijke cijfers valt - met uitzondering van Nieuw Guinea - jammer genoeg - niets te zeggen over het aantal personen per categorie. Indo-Europeanen (Indo's). De ingeburgerde term Indo is afgeleid van Indo-Europeaan. Het voormalige Nederlands-lndië kende veel mensen met een Nederlandse nationaliteit, die zijn geboren uit ouders van verschillende etnische herkomst. Deze mensen trokken naar Nederland omdat zij zich niet meer veilig voelden in de nieuwe republiek Indonesië. Vanwege hun zichtbaarheid als tussengroep werden zij door de Indonesische bevolking vaak gediscrimineerd en bedreigd. Over het leven en de levensstijl van de Indo's in Nederlands-lndië zijn vele artikelen, romans en verhalenbundels geschreven. De Indische bellettrie kent een geheel eigen sfeer en kwaliteit. Lees bijvoorbeeld de verhalenbundelsTjies en Tjoek van Vincent Mahieu, alias Tjalie Robinson. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013 23

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 23