Villa Imhof, een sprookjeshuis als hotel Inge de Wilde Hotel Villa Imhof aan de B loemendaalseweg 165, lijkt een huis uit een negentiende eeuws sprookjesboek. Geen plekje aan de muren van de halde woonkamer en de serre is onbenut gelaten, overal schilderijenetsen en tekeningen. Op de vloeren Perzische kleden, op de tafels kelims. Vazen, snuisterijen, banken, muziekinstrumenten. Niets doet vermoeden dat dit een hotel is. Toch beschikt het huis over vier rijk gedecoreerde zit- slaapkamers, elk met een eenvoudige badkamer, voor maximaal elf gasten. Eigenares Marry Van den Berg leidt me rond. In 1966 kochten zij en haar man Peter van den Berg het huis waarvan zij de geschiedenis in grote lijnen kent. Het werd in 1901 gebouwd door architect Jacob van den Ban (1860- 1943) die in Haarlem de Droste-branderij ontwierp en in Bloemendaal en Overveen nog enkele andere villa's op zijn naam heeft staan. De familie Erkelens was opdrachtgever voor het huis aan de Bloeméndaalseweg, dat tot in de oorlog door verschillende gezinnen particulier werd bewoond. Het laatst door het joodse gezin Micheels dat in 1942 werden weggevoerd naar Auschwitz. Zoon Louis, geboren in 1917 en in het begin van de oorlog student medicijnen in Utrecht, overleefde het concentratiekamp. In 1947 vertrok hij naar Amerika waar hij hoogleraar psychiatrie aan de Yale University werd. Over de oorlogsjaren publiceerde hij in 1989 een boek dat ook in Nederlandse vertaling verscheen onder de titel Dokter 117641. Herinneringen aan de holocaust (Baarn 1990). www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013 25

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 25