Van woonhuis tot hotel Al in de oorlog werd in het huis een hotel gevestigd en kort erna kreeg het huis de naam "t Torenhoekje', er staat inderdaad een toren op het dak. Het wisselde enkele malen van eigenaar, totdat in 1966 Peter en Marry van den Berg het bedrijf overnamen en het hotel samen gingen exploiteren. Er verbleven vooral deftige oudere dames die werden verzorgd door Marry, die opgeleid was als verpleegkundige. Peter had in Leiden Arabische talen gestudeerd en ontwikkelde zich behalve als hoteleigenaar tot een verwoed verzamelaar van mechanische muziekinstrumenten. Rustige vakanties kende het echtpaar niet. Zij bezochten voornamelijk andere verzamelaars in binnen- en buitenland. Het resultaat is dat in het huis nu een aantal draaiorgels staat en zo'n dertig muziekdozen, een Frans salonorgeltje, een wisselaar, een Flötenuhr - combinatie van uurwerk en mechanisch muziekinstrument - en met als pronkstuk in de voorhal een orchestrion, een mechanisch instrument met als basis een pijporgel, aangevuld met andere instrumenten waardoor het klinkt als een orkest. Peter kocht het in de jaren tachtig op een veiling van Christie in Londen waar het te koop werd aangeboden door het Mekanisk Musik Museum uit Kopenhagen. Het instrument was in 1865 gebouwd door Imhof en Mukle, reden voor Van den Berg hun huis in 1994 naar de bekende Imhof te vernoemen. Het was tevens het moment waarop de villa van bestemming veranderde en van hotel-pension voorouderen hotel-garni werd. Er komen veel vaste gasten. Zij treffen elkaar aan het ontbijt dat mevrouw serveert in de ruime serre en bij mooi weer op het gazon. Ik werp een laatste blik op de vele instrumenten, meubels en snuisterijen. 'Als ik dit als huisvrouw bekijk.zeg ik en Marry van den Berg reageert onmiddellijk:'Ja, afstoffen. Maar ik houd van afstoffen. Ik word er rustig van'. De villa rond 1910, toen het nog particulier werd bewoond, gezien vanuit de Professor van Vlotenweg 26 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 26