Het hotel had veertig kamers bijna alle voorzien van balkons. Het was geheel electrisch verlicht beschikte oversanitaire lavatories- wat dat ook mogen zijn - en bovendien over eenauto-garage en stalling voor paarden en rijtuigen Hartenlust en Duin en Daal Hotel Woestduin met renbaan De twee mooiste hotels in Bloemendaal waren vroegere buitenplaatsen. Hotel Hartenlust aan de Vijverweg, voorheen herenhuis van de Borski's, kwam in 1900 in handen van de Bloemendaalsche Exploitatie Maatschappij, die het na een grondige verbouwing als hotel opende. In 1910 prees het zichzelf aan als'aangenaam zomer- en winterverblijf, geheel 1ste klas ingericht'. Maar'de deftigste inrichting ter plaatse'was ongetwijfeld hotel'Duin en Daal'aan de Lage Duin en Daalseweg, hoek Koninginneduinweg. Deze achttiende-eeuwse buitenplaats werd vanaf 1899 door de Hotel Maatschappij l'Union geëxploiteerd. Het lag (en ligt) prachtig, met weids uitzicht over landerijen en landschapsarchitect L.A. Springer was er aan te pas gekomen voor het ontwerp van het wegenplan voor het omringende villapark. In 1902 breidde architect J.H. Stom het hotel uit en in 1907 volgde een tweede verbouwing waarbij architect J.A.G. van der Steur een torentje op het gebouw plaatste, zoals hij dat op vele Bloemendaalse huizen deed. Het hotel had veertig kamers, bijna alle voorzien van balkons. Het was'geheel electrisch verlicht', beschikte over 'sanitaire lavatories'- wat dat ook mogen zijn - en bovendien over een 'auto-garage en stalling voor paarden en rijtuigen'. Er waren bovendien'stofvrije terrassen', ver van de weg en door de 'gesepareerde ligging'van de keuken was de'etenslucht niet eerder merkbaar dan wanneer het eten voorgeschoteld' werd. In 1911 overwoog de directie niet alleen 's zomers open te zijn, maar ook in de wintermaanden, waartoe de'modernste calorifère-radiatoren' geplaatst zouden worden. Er kwamen beroemde gasten, zoals lord Baden Powell die logies in Duin en Daal tijdens de Jamboree (1937) in Vogelenzang verkoos boven een verblijf op het kampterrein. In de andere kernen van Bloemendaal was de hotel-dichtheid minder groot. Het Jaarboekje voor de Gemeente Bloemendaal (1910) vermeldt in Vogelenzang hotel Woestduin op de Vogelenzangseweg 29 en hotel café-restaurant Graaf Floris V op de Bekslaan 13. Het zeventiende- eeuwse Huize Woestduin was hotel sinds 1901 toen er tegelijk een draf- en renbaan op het landgoed kwam die echter slechts tien jaar zou bestaan. Voor het hotel zelf volgde een roemloos einde toen het in 1955 werd gesloopt. 6 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2013

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 6