11] d fij! f www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 13 Arnoldlaan 6, Groeneveld In 1939 ontwierp Van Kempen deze royale villa, gedekt door een golvend Engels dak van gebakken leien en met een halfronde uitbouw aan de voorzijde. Opdrachtgever was W. Metselaar. Waar het geld vandaan kwam, is te zien op de (jammer genoeg overgewitte) gevelsteen, vertonende een Indisch huis met veranda onder een stralende zon, geflankeerd door twee palmbomen. Hoge Duin en Daalseweg 23, Nistelrode Dit charmante landhuis werd in 1938 gebouwd, maar oogt ouder door de 'cottage'-stijl. De opdrachtgever was een vermogende Zaan kan ter, de handelaar in zaden, granen en peulvruchten P. de Jong uit Wormerveer. Van Kempen was achteraf wel tevreden over deze schepping; hij noemde het "een grappig huis, romantisch". Tijdens de bezetting werd het door de Duitsers gevorderd en ingericht als casino voor Wehrmachtofficieren. Voor hun veiligheid werd het in camouflagekleuren overgeschilderd. Na de bevrijding liet De Jong die ingreep door zandstraling ongedaan maken, waardoor het ooit wit gedachte huis een door de architect niet bedoelde toonzetting kreeg. Niettemin staat het er nu heel bekoorlijk bij, onderzijn sterk overhangende en met helrode vorsten afgedekte rieten kap. Boekenroodelaan 50, Mariënbosch Een buitenbeentje in het oeuvre van Van Kempen, want dit riante witte landhuis uit, 1940 is van uitgesproken traditionalistische, zelfs historiserende snit. Strikt genomen ging het om een verbouwing van een boerderij uit 1910, in opdracht van de (alweer) Zaan se ondernemer R. E. Laan. De architect liet zich inspireren door voorname hofsteden in Zuid-Limburg en België. Wetenswaard: het jongetje op de foto is Elenkjr., het zoontje van de architect. Het park diende Van Eeden als decor voor zijn Kleine Johannes.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 13