Het raadsel van het verwulftsel www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 15 Lang heeft men gedacht, dat dertien jaar na de bouw van de dorpskerk in Bloemendaaler alweer sprake was van een ingrijpende verbouwing. In 1648 werd namelijk een verwulftsel' of koepel aangebracht. Alles wijst er echter op, dat deze toevoeging van meet af aan in de bedoeling heeft gelegen, maar door geldgebrek was uitgesteld. Peter van der Eerden, Marion van Bussel - Eijlander en Loek Meijer Tekening: Gert Jan van Setten Int Jaer MDCxIviii is dit verwulftsel Gemaeckt. Zo staat het in gouden letters in de koepel van het gewelf van de Bloemendaalse dorpskerk. En min of meer zo heeft het er waarschijnlijk vanaf het in Romeinse cijfers aangegeven jaar 1648 gestaan. Aan de andere kant van de koepel wordt in hetzelfde soort schrift de bouw van de kerk gememoreerd: Int Jaer MDCxxxv is dese kerck ter eere Godts Gemaeckt. De combinatie van beide jaartallen, 1635 en 1648, had al eerder de aandacht van onderzoekers getrokken. Zonder uitzondering concludeerden die dat in 1648 de pas gebouwde kerk alweer een gedaanteverandering had ondergaan doordat toen in het gewelfde huidige koepel werd aangebracht. Tussen 1635 en 1648 zou de spiegel (het vlakke deel) van het gewelf over de hele lengte van de kerk zonder onderbreking hebben doorgelopen. De kunsthistorisch geïnteresseerde schilderen restaurator Jacob Por opende in de late jaren'30 van de vorige eeuw de rij en in zijn voetspoor volgden Sliggers met het bekende boek over dorp en kerk uit 1986, de bouwhistorica Ten Cate in 2006 en tenslotte de betreurde Den Hertog, die in 2011 het meest recente boek over de kerk publiceerde. Slechts over de reden van een dergelijke ingreep zo kort na de oplevering van het gebouw, lopen de meningen uiteen. Sliggers suggereert een verband tussen het aanbrengen van de gebrandschilderde glazen en een fraaiere ruimte- en lichtwerking, die het gewelf van 1648 zou hebben bewerkstelligd.Ten Cate vermoedt een verbetering van de akoestiek dankzij de koepel, een suggestie die Den Hertog heeft overgenomen.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 15