De rentmeester en het geld op Caprera Van een oude zolder zijn waardevolle documenten enfoto's over de Bloemendaabefamilie Van der Werff tevoorschijn gekomen. Het is opvallend hoe vaak de aantekeningen van mijn grootvader, rentmeester op de buitenplaats Caprera, over^eld^aan. Eigenaar Adolf van der Wijck wil de natuurlijke eenheid van de buitenplaats in standhouden en geeft niet toe aan de druk van bankdirecteur Jacob B ierens de Haan die de noordelijke helft van het bos wil kopen. Maar wat geschiedt ab Van der Wijck is overleden? Peter van der Werff Op een vroege voorjaarsdag begin jaren 1920 laat generaal jonkheer Adolf van der Wijck van de buitenplaats Caprera de twee grootste tuinondernemers van het dorp bij zich komen. Dat zijn de neven Arie en Piet van der Werff. Piet, mijn grootvader, beschrijft op losse vellen papier de gang van zaken: 'Zijne Excellentie verzocht mij een tekening met beschrijving der planten voor de aanleg van een border binnen enkele dagen te verschaffen. Na de aanwijzing van de planten vertelde Z. Exc mij dat ik dit in concurrentie met mijn neef Arie van der Werff had aan te bieden. De datum werd bepaald en des morgens om elf uur moesten wij aantreden. Het eerst kwam de Heer A. aan de beurt. De tekening werd bekeken en de opgaaf goed opgenomen. Daarna was ondergetekende aan de beurt. Mijn tekening was in verschillende vakken en kleuren ingedeeld op schaal van één op honderd. De namen van de groepen vaste planten en gewassen waren genummerd en ingeschreven, waarbij een aparte lijst met de nummers en de namen der planten. Alles zeer overzichtelijk geschreven en getekend. Daar mijn neef en ik enige jaren samen de tekenschool voor kunstnijverheid te Haarlem hadden afgelopen, dacht ik sterk te moeten concurreren - niet zozeer in prijs als wel in het tekenen. Na onze opgaven en tekeningen te hebben bestudeerd, gaf Z. Exc mij de opdracht tot uitvoering

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 18