Hoorde ik door vonnocht mijn kleinzoon met zijn vriendjes weer oon de borrel hier in de biljortkomer, Von der Werff?' 20 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 gronden verpacht aan boeren ten oosten en noorden van Bloemendaal. Hij wil dat de nieuwe rentmeester op Caprera komt wonen zodat die permanent een oogje in het zeil kan houden. Het gezin Van der Werff verhuist inderdaad, waarmee het tuinbedrijf in de Voorbuurt letterlijk en figuurlijk wat op afstand komt te liggen. De rentmeester bespreekt regelmatig lopende zaken met de generaal, behandelt klachten van bezoekers en boeren, loopt de pacht na en organiseert een goede gang van zaken voor de tuinders uit Wijk aan zee die hakhout komen halen voor hun bedrijven. Olie en benzine De eigenaar mag met zijn astmatische gestel graag in de ochtend naar zijn zonnetent midden in het bos wandelen om daar te vertoeven. Of hij loopt met een paar passen langs het oude koetshuis naar de losstaande biljartkamer. Daar zit hij bij het open raam, in de buurt van het rentmeesterhuis waar het een komen en gaan is. Als de rentmeester langs komt vraagt Van der Wijck vergenoegd: 'Hoorde ik daar vannacht mijn kleinzoon met zijn vriendjes weer aan de borrel hier in de biljartkamer, Van der Werff?' Van der Werff zegt dan:'Nee, meneer.' Waarop de generaal een knipoog geeft en Van der Werff een glimlach niet kan onderdrukken. De kinderen Van der Werff lopen in omgekeerde richting naar de generaal en zijn vrouw voor kleine bezoekjes. Gaandeweg leren zij de juiste omgangsregels en kunnen er wat in ontspannen zonder overmoedig te worden. Zij treffen de generaal vaak zittend bij zijn open raam, een aardige en, niet te verwaarlozen, royale man. Nel doet boodschappen voor hem. Als zij voor 15 gulden een paar dingen in het dorp moet halen, krijgt zij 25 gulden mee en hoort zij bij terugkomst door het raam:'Hou het wisselgeld maar.'Kijk, dat is zaken doen. Op één van zijn gebruikelijke, losse vellen papier schrijft vader Van der Werff: 'De Generaal is nu ver in de tachtig. Zijn voeten zijn opgezet door het vele paardrijden bij de huzaren, maar in de middag loopt hij naar Hotel Zomerzorg. Hij bestelt een drankje omdat je daar nu eenmaal iets bestelt en laat de ober het opdrinken omdat hij het zelf niet wil hebben. Dan zit hij een tijdje met zijn ogen dicht te soezen tot hij tenslotte om een auto vraagt. Als altijd Anna Teding van Berkhout, DopJurjans, Adolf van der Wijck, Adriènne Hotel Zomerzorg

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 20