1 1 W"» www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 Rentmeesterhuis Villa Vredebest, in tegenwoordige staat Advertentie vol grappen vraagt hij aan de chauffeur: "Hoe heet jij ook weer? Want jij hebt mij weieens meer gereden." Als de man zijn naam heeft genoemd, vraagt de generaal: "Heb je genoeg olie en benzine bij je?" "Jazeker,"antwoordt de chauffeur strijk en zet. Dan is het lachend: "Breng mij even naar Caprera." Die rit duurt hoogstens drie minuten.' Hij komt er niet in! Zoals gezegd, de generaal heeft veel vertrouwen in zijn nieuwe rentmeester en betrekt hem in beslissingen over zijn onroerende goederen. Hij waarschuwt hem telkens voor Jacob Bierens de Haan aan wie hij in de zomermaanden de villa van Caprera verhuurt. Bierens de Haan heeft al een stukje bos van Caprera gekocht, maar wil eigenlijk het hele noordelijke en oostelijke deel van Caprera voor zichzelf hebben. In dit binnenduinbos met de naam Schapenduinen wil hij een huis laten bouwen, een heel groot huis, want hij heeft zeven kinderen en die moeten allemaal een eigen ruimte hebben zo groot als het kinderen van vermogende ouders toekomt. En vermogend zijn beiden. Hij als directeur van de Nederlandse Handels Maatschappij en zij als telg uit het adellijke koopmansgeslacht Van Riemsdijk. Over de perikelen met de huur van Villa Caprera en verdere plannen van de huurder schrijft rentmeester Van der Werff: 'De toenmalige rentmeester sloot een contract met Bierens de Haan, 10,000 gulden voor tien jaar, met contanten van 1,000 gulden per jaar te voldoen, dus zonder vijfcent zegel elk jaar.'Ja ja, de kleintjes tellen mee, hoewel het voor de toenmalige rentmeester ook gaat om grotere bedragen dan vijf cent. Hij ziet eigen geldelijk voordeel, te verkrijgen van de huurders, als hij voor hen het contract bij de generaal geaccepteerd krijgt. Maar hij vergroot door zijn onbeleefde manier van optreden de afkeuring van zijn principaal en draagt zo bij aan het delven van zijn eigen graf. Opvolger Van der Werff schrijft in bedekte termen hierover: 'De toenmalige rentmeester kwam alzo met dit contract bij de generaal, welke het onder protest in ontvangst nam, maar met de verzekering en aanzegging dat de huurder na die tien jaar moest zorgen uit het gehuurde met al zijn bezittingen verdwenen te zijn en aldus niet meer kon inhuren. Bij mijn aanstelling kreeg ik het verhaal van de verhuur en betaling van de villa nauwkeurig van de generaal te horen. Hedon overlred onze b.Kte Man, Vader en Grootvader Jhr. A, W. VAN DER WIJCK, Gep. Generaal-Majoor der Cavalerie, in de ii ouderdom van bijna j 85 jaren. A. VAN DIOR WIJCK— Telling van Berkhout. ADRIENNE VAN DEK WIJCK. 1 A. JUKJANS. 'i Bloemendaal, 8 Augustu# "1027. Geen Bloemen. Algemeone kennisgeving./ Begrafenis Donderdag II. Angn tui; ten 2% ure op do Nieuwe' Algemeone Begraafplaats te Bloemendaal.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 21