22 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 Meerdere malen kreeg ik over de huurder Jacob Bierens de Haan te horen: "En denk erom, hij komt er niet meer in." Een dag voor zijn overlijden kwam de generaal op zondagavond langs mijn huis en na goedenavond gewenst te hebben zei hij: "Alleen dit nog, Van der Werff, hij komt er niet meer in."En de generaal wenste mij nogmaals goedenavond.' Daar weet u toch wel raad op? Op Caprera klinken de laatste woorden van de generaal nog wel na maar waaien, afgaande op het volgende losse vel van mijn grootvader, al snel met de duinwind de verre lucht in:'Enige maanden later kwam de tijd dat op 1 mei 1927 de laatste termijn der tien jaar huur verstrijken zou. En zo gebeurde het dat de familie B. de H. uit Amsterdam naar buiten (Caprera) kwam, daar men mede voor de kinderen de stad achter zich wilde laten. April kwam met zomerse dagen en mevrouw B. de H. kwam met de schoonmaakster reeds naar Caprera. "Wij komen van't jaar vroeg, Van der Werff, want de kinderen verlangen zo naar het buitenleven!" En ja, dan begon het lieve leven! "Mevrouw, u denkt er toch wel aan dat de huur met 1 mei is verstreken en de tien huurjaren om zijn!!!""Och, Van der Werff, ik ga wel één dezer dagen een kopje thee drinken met Mevr. Van der Wijeken dan zullen wij het verder wel vergeten. Mijnheer B. de H. is naar Engeland en komt zondagmorgen thuis. Dan spreken wij dit nog wel verder af." De zondag kwam en de Heer en Mevrouw B. de H. ontmoette ik aan de oprijlaan. Deze ontmoeting was zeer vriendelijk en dadelijk met de deur in huis vallende voerden zij het gesprek naar de nieuwe huur die met mei moest plaatsvinden. Holland in last, en ja, hier was het ook de vrouwelijke Bierens de Haan die mij voor het karretje spande met de woorden: "Maar daar weet u toch wel raad op, denk ik zo." En zo kwamen wij overeen de huur te stoppen.' Maar daar blijft het niet bij. Het echtpaar Bierens de Haan huurt nu in de zomermaanden Villa Vredebest op het terrein van Caprera en zet van daaruit de campagne voort. Het weet maar al te goed dat de rentmeester bij verkoop van Schapenduinen tien procent commissie tegemoet kan zien en voert handig en vasthoudend de druk op hem omhoog. De rentmeester zwijgt bij de weduwe Anna Van der Wijck over de nadrukkelijke wens van haar overleden echtgenoot om het noordoostelijke stuk van zeven hectare niet te verkopen. Het echtpaar Bierens de Haan en de rentmeester oefenen gedrieën aandrang op de weduwe uit en stellen haar het enorme bedrag van 300,000 gulden in het vooruitzicht.Tenslotte gaat zij in 1928 akkoord met de verkoop. Het echtpaar Bierens de Haan is content als het afgesproken bedrag tot 275,000 gulden naar beneden is gebracht, de weduwe is content met de vergroting van haar liquide middelen en de rentmeester verwerft tien procent van de koopsom. De cavaleriegeneraal ziet lijdzaam vanaf zijn hemelpaard toe hoe zijn geliefde bos in twee delen uiteenvalt. Eigenaren van Caprera AdriaanTeding van Berkhout (1822-1889) Maria Crommelin (1828-1902) AnnaTeding van Berkhout (1850-1932) Adolf van der Wijck (1842-1927) Adriènne van der Wijck (1878-1945) Johannes Jurjans (1870-1928) Dop Jurjans (1905-1973) Therèse Delfausse (1896-1984)

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 22