www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 Familie Bierens de Haan Een hele goede zondag De verkoop van onroerend goed stokt niet bij de transactie met Jacob Bierens de Haan. Ook de gemeenten Haarlem en Bloemendaal laten het oog vallen op stukken grond voor uitbreiding van het wegennet en de bouw van nieuwe woningen. De vooruitgang is niet te stuiten. De grootgrondbezitters liggen dwars maar zijn soms in geldnood. Vaardige rentmeesters verstaan het vak van onderhandelen in het belang van hun principalen en hun eigen portemonnee. De gemeente Haarlem aast eindjaren twintig op grond voor nieuwbouw aan de Marnixstraat en Kleverlaan, grenzend aan de velden waarTonny Fokker ooit zijn eerste vluchten begon. Het hele gebied is van de familieTeding van Berkhout en een deel daarvan is in handen gekomen van de erfgename Anna van der Wijck-Teding van Berkhout. Hoe rentmeester van der Werff daar zijn bemoeienis mee heeft, beschrijft dochter Nel: 'De onderhandelingen duurden driejaar. De gemeente Haarlem probeerde steeds achter de rug van Vader om met Jkvr. v.d.W. zelf zaken te doen. Ze wilden nl. geen commissie betalen aan Vader. Op een zondagmorgen kwamen wij vanuit de kerk terug en was Vader, thuisgekomen, erg onrustig. "Wat is er aan de hand", vroeg Moeder."Ik weet niet", zeiVader/'maarikhebzo'n gevoel dat ze er weer zijn om het land te kopen van Mevrouw zelf." Moeder zei: "Ga er dan heen!" Vader ging en daar hij om half twee nog niet terug was ging de familie maar aan het zondagsmaal zonder Vader. Om half drie kwam hij stralend terug, de koop was gesloten! Daar het een bedrag van vijf cijfers was en Vader 10% commissie zou ontvangen had hij een hele goede zondag!' De vraag hoe het kan dat geld lange tijd geen probleem is in huize Van der Werff lijkt aardig beantwoord. In een minuscuul kattebelletje somt de rentmeester een stel andere verkooptransacties op, de eerste vier met het bedrag erbij. Daar komt nog het vijfcijferige bedrag voor de grond aan de Marnixstraat-Kleverlaan bij. Hoeveel commissie de rentmeester er telkens voor ontvangt, vertrouwt hij niet aan het papier toe: Strook wegverbreding, 14.000 PEN transformatorhuis, 1.540 Weiland Sinneveld, van Sintenie, langs de Delft, 43.000 Schapenduinen, Bierens de Haan, 275.000 Grond Vinkenhuis Aelbertsberg Grond langs de weg bij voetbalveld Ruil van grond bij het Kopje 1951 H.F. Schendstok 1951 Grond aan N. Rees 1952 Jan Sintenie 1952 H. van der Brink Bij de uiteindelijke verkoop van Caprera aan de gemeente Bloemendaal onderhandelt de rentmeester namens Dop Jurjans, kleinzoon van generaal Van derWijck. In 1956 verkoopt hij Caprera voor een bedrag van 315.000 gulden. Hoeveel commissie hij ontvangt laat hij niet weten. Wel is bekend dat hij het geld ten goede laat komen aan zijn lijfrente waarvan hij in een pension gaat wonen, tot hij op hoge leeftijd overlijdt.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 23