'Ook volledig verstopte rioleringen alle wasbakken en gootstenen stonden vol met drabbig water' www.onsbloemendaal.ril nr. 3 najaar 2013 levensgevaarlijke elektrische leidingen door het gehele gebouw heen, kapotte trappen, keukens zonder afvoer voor gas, lekkages, en volledig kapotte plafonds'. 'Ook volledig verstopte rioleringen, alle wasbakken en gootstenen stonden vol met drabbig water'.'Wij werden kortom met een volslagen onleefbare situatie geconfronteerd', aldus wethouder Spek, die verder bij herhaling verwees naar de verantwoordelijkheid van de gemeente Bloemendaal. Hij belooft Mensink en de gemeenteraad om de personen, die op kosten van de gemeente Haarlem in pension Van Ouds het Raadhuis verblijven, daar weg te halen en in een ander Haarlems pension te laten plaatsen. De rol van Bloemendaal Had Bloemendaal dan niets gedaan? Het college was zich steeds bewust van haar verantwoordelijkheid om op basis van de brandverordening en de bouwverordening handelend op te treden. Dat heeft het college dan ook een aantal malen gedaan, bijvoorbeeld in 1948,1951, 1962 en 1970. Maar het resultaat liet toch te wensen over. Brandgevaarlijke situaties werden nadien meestal door de eigenaar wel aangepast, maar systematische verbetering van de leefsituatie van de bewoners bleef uit. Slechts mondjesmaat vonden verbeteringen plaats. Bloemendaal maakte te weinig gebruik van haar recht om haar aanschrijving publiekrechtelijk af te dwingen waardoor de toestand verergerde. Dat beleid van dreigen en gedogen was symptomatisch voor het gemeentebestuur van Bloemendaal. Op de achtergrond speelde steeds de vraag wie er voor welke zaak verantwoordelijk was: de eigenaar, de beheerder/ pachter, het rijk (waarmee Van Ouds het Raadhuis een contract had gesloten), de gemeente Bloemendaal of de gemeente Haarlem die'moeilijke gevallen'naar het pand stuurde. Kortom een verlammende situatie die gelukkig niet heeft geleid tot ernstige ongelukken in het gebouw. Dat had zo maar kunnen gebeuren. Sloop van Van Ouds het Raadhuis? Er zijn nog andere verklaringen voor de terughoudend heid van de gemeente Bloemendaal. De gemeente zat er niet op te wachten om het pension te sluiten en mogelijk op te draaien voor de herhuisvesting en de kosten van de zittende pensiongasten. Daarbij komt dat Bloemendaal het liefst Van Ouds het Raadhuis had willen slopen. Al in 1959 overweegt het college om Van Ouds het Raadhuis af te breken en te veranderen in een winkelgalerij met flats. Maar daar ziet men van af. Toch blijft de gedachte - ambtelijk en politiek - levendig om het gebouw als'sta in de weg'te verwijderen, waardoor tegelijk de verkeerssituatie verbeterd kan worden. A Interieur. (Foto: Arend van der Sluis) Dat blijkt onder meer uit de opmerkingen van een hoge ambtenaar in het dagblad de DeTijd-Nieuwe Haarlemse Courant van 23 mei 1970. Klaas Kraetzer, chef Bureau huisvesting in Bloemendaal:'Wij zouden het pand liever nog vandaag dan morgen tegen de grond zien. Het is te vervallen om ooit nog eens als hotel te exploiteren. Onze urgente woningnoodgevallen brengen wij liever tijdelijk onder in flats in Zandvoort dan dat we ze in Van Ouds het Raadhuis stoppen. We bemoeien ons dan ook nauwelijks met het pension. We laten alleen de bouwpolitie en de brandweer regelmatig het gebouw controleren om ongelukken te voorkomen', aldus Kreatzer. Politiek wakker geschud Na de interpellatie van Mensink en de vele publiciteit is politiek Bloemendaal wel wakker geschud. Tijdens de raadsvergadering van 21 januari 1971 haasten de politieke partijen zich om aandacht te vragen voor de zorgelijke situatie in Van Ouds het Raadhuis. Het liefst zouden zij zien dat het pension wordt gesloten. De voorzitter, burgemeester Peerboom Voller, raadt dat echter af. 'Het sluiten van een gebouw van een ander, dat een bron van inkomsten voor die ander is, moet men als overheid wel voorzichtig hanteren', aldus Peerboom Voller, die vervolgens de schuld van de gebreken vooral legt bij de bewoners.'Vele van de kwalijke toestanden die men daar aantreft zijn duidelijk een gevolg van de wijze van bewonen. De situatie ligt niet aan de eigenaar noch aan de beheerder, maar zeer duidelijk ook aan de bewoners', aldus de burgemeester. Wel zegt hij namens het college toe om - net als Haarlem - een paar van de bewoners andere woonruimte te verschaffen.Tenslotte meldt hij dat Bloemendaal en Haarlem blijven streven om het gebouw door de eigenaar en de beheerder zo goed mogelijk te doen opknappen.'. Dat is nadien ook gebeurd. 1

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 28