30 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 De samenhang met de buurt Minder goed konden de Raadhuisbewoners het vinden met de directe omgeving. Alleen met de tabakszaak op de Zijlweg was een positieve verstandhouding, waarschijnlijk vanwege de klandizie. Dat gold ook voor de drankwinkel op de Bloemendaalseweg 337. Opvallend slecht stonden de Raadhuisbewoners bekend bij café Slichting dat hen liever zag vertrekken dan komen. Met de overbuur hotel-restaurant Roozendaal was feitelijk sprake van een soort oorlogsverklaring. Dat had vooral te maken met het illegale gebruik van de parkeerplaats van Roozendaal door de Raadhuisbewoners en het verschil in stijl met de gemiddelde bezoekers van het café- restaurant. Ook de Bloemendaalse politie kwam zo nu en dan langs voor wat in het boekje genoemd worden'kleine foutjes'. Maar een echt probleemgebouw is Van Ouds het Raadhuis in die periode niet geweest. Waarschijnlijk zullen veel van de bewoners zich deze periode herinneren als een tijd van jeugdige vrijheid en een groei naar volwassenheid. Nieuwe eigenaren Eind 1993 heeft DickTensen het wel gezien met Van Ouds het Raadhuis. Hij is blij dat de heren Menno Vijver en Frans Dicker het pand en de exploitatie van hem willen overnemen. Hij vangt een goed bedrag en gaat zich met andere zaken bezighouden. Interessant is dat hij schrijft geen moment spijt te hebben van de 17 jaren met Van Ouds het Raadhuis. Afgemeten aan het begin van zijn werkzaamheden in 1976 waarbij hij letterlijk en figuurlijk de puinhopen van de vroegere exploitatie heeft moeten opruimen, kan hij tevreden zijn. Het gebouw is in 1993 redelijk op orde gebracht en de aard van de bewoning is min of meer gestabiliseerd. Renovatie van het pand vanaf2004. (Foto: Arend van der Sluis) Na zes jaar verkopen de heren Vijver en Dicker het pand weer door aan Arend van der Sluis voor een bedrag dat aanzienlijk hoger is dan hun aankoopprijs. Die zet de kamerverhuur van zijn voorgangers voort, maar wel in een kwalitatief betere vorm. Van der Sluis is vooral erg gecharmeerd van de architectuur van het gebouw en besteedt veel geld om zowel de buitenkant als het interieur zo veel mogelijk in de stijl van het vroegere hotel te herstellen. Mede daarom heeft Van Ouds het Raadhuis sinds 2004 een plaats gekregen op de Gemeentelijke Monumentenlijst Bloemendaal. Deze waardering door het gemeentebestuur van Bloemendaal is zeer terecht. Zowel de plaats, de architectuur als de bijzondere geschiedenis van het gebouw en haar bewoners, rechtvaardigen een blijvende positie binnen de gemeente Bloemendaal. Evaluatie Van Ouds het Raadhuis is meer dan honderd jaar in gebruik voor huisvesting.Tot het begin van de Tweede Wereldoorlog in 1940 als prestigieus hotel, tijdens de Duitse bezetting (1940-1944) als onderkomen voor Duitse officieren, daarna als (gemeentelijk) noodhospitaal. Vanaf de bevrijding in 1945 is het gebouw tot 1969 onafgebroken contractpension geweest. Eerst voor politieke delinquenten en daarna voor repatrianten uit het voormalige Nederlands- Indië. Na een kort maar bewogen gebruik als opvangcentrum voor daklozen en gastarbeiders en later voor Surinamers, zijn het daarna vooral jongeren die Van Ouds het Raadhuis bevolken. Uit de gegevens van de gemeente Bloemendaal blijkt dat in de naoorlogse periode (tussen 1945 en 2013) in totaal 1.957 personen in het gebouw hebben gewoond. Daarvan is het percentage uit de gemeente Bloemendaal opvallend laag: 5%. Van Ouds het Raadhuis heeft vooral een regionale en nationale functie gehad. Maar daarmee is de waarde van het gebouw voor Bloemendaal niet minder. Van Ouds het Raadhuis mag dan lang het zorgenkind geweest zijn van de gemeente, het is nu een gebouw waarop de gemeente trots kan zijn. Van Ouds het Raadhuis is een beeldbepalend'huis'voor jongeren uit de regio en overig Nederland geworden. Het is bovendien een goed voorbeeld hoe een sterk gebouw na meer dan honderd jaar zijn wezenlijke functie om onderdak te bieden, heeft behouden. Met dank aan de medewerkers van Burgerzaken Bloemendaal, Arend van der Sluis en Ernst Merhottein.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 30