Signalement machten aanzien www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 33 Marie-Christine Marres Macht en aanzien, Kennemer adel in de volle Middeleeuwen Auteur: E.H.P. Cordfunke ISBN 978 90 5730 851 2 Prijs: 24,95 In het boek Macht en Aanzien wordt een beschrijving gegeven van de Kennemer adel in de volle Middeleeuwen (1050-1350). Het Kennemerland ontstond uit de gouw Kinhem, waarvan de noordgrens werd gevormd door de benedenloop van het Vlie en waarvan de zuidgrens ter hoogte van het latere Vogelenzang-Bennebroek-Hillegom lag. De auteur heeft bewust gekozen voor een beschrijving van de adel in de volle Middeleeuwen omdat zich in deze periode het proces van feodalisering voltrok: veel edelen droegen hun bezit op aan de graaf om het van hem in leen terug te krijgen. Macht en aanzien waren gebonden aan een ridderlijke levensstijl en dat betekende hoge onkosten. Zo werd een ridder geacht in een omgrachte hofstede te wonen met een stenen huis. Zijn inkomsten, bestaande uit de opbrengst van het grondbezit en de tienden, waren hiervoor niet toereikend. Zo ontstond een afhankelijkheidsrelatie tussen leenheer en leenman. In het boek worden acht zeer machtige families beschreven, onder wie de familie Haarlem, Egmond en Brederode. Zij waren door onderlinge huwelijken nauw met elkaar verweven; de keuze van de bruiden vond uit een zo beperkte kring plaats, dat geregeld de kerkelijke regels voor de verboden graden van verwantschap overschreden werden en er dispensatie aan de paus gevraagd moest worden. In tijden van crisis traden deze families op als een clan; tegenstellingen leidden tot heftige partijtwisten. Over de periode tussen de 11 de en de 14de eeuw zijn de schriftelijke gegevens zeer beperkt. Leden van de hoge adel schonken geld en goederen voor hun zielenheil aan de abdij van Egmond. Deze schenkingen werden opgetekend in de zogenaamde Evangelieaantekeningen, die een rijke bron vormden voor het onderzoek van de auteur. Ook uit de wijze waarop kinderen werden vernoemd (naar grootouders) en goederenbezit is veel informatie gehaald. De familienamen kwamen namelijk pas in de loop van de 13de eeuw in zwang, evenals de geslachtswapens. Ook necrologieën en zeer schaars oorkondemateriaal hebben als bron gediend. De auteur is erin geslaagd uit deze beperkte gegevens een samenhangend beeld te schetsen van de vroeg adellijke geslachten uit Kennemerland. Redactie Spiegelenburghlaan 27 2111 BL Aerdenhout e-mail: redactie@onsbloemendaal.nl Correctie en eindredactie Ton Nillissen Vormgeving, druk en productie Nicole Post design, Zandvoort Oplage 1500 ex. Drukkerij Roto Smeets, Utrecht Giften Indien u het werk van Ons Bloemendaal met een, in principe fiscaal aftrekbare gift wilt ondersteunen, kunt u uw bijdrage storten op onze rekening bij de ABN Amro Bloemendaal, nr 56 23 20 202 of Postbank nr 37 62 200 Contributie De minimum donatie bedraagt 23,- per jaar.Ten behoeve van de betaling wordt een acceptgiro toegestuurd. Losse exemplaren Voor 7,- zijn losse exemplaren van dit nummer verkrijgbaar bij de volgende verkooppunten: Bennebroek: Boekhandel Bruna, Zwarteweg 24 Bloemendaal: PapYrium, Bloemendaalseweg 78 Boekhandel Bloemendaal: Bloemendaalseweg 123a Haarlem: Noordhollands Archief, Jansstraat 40 Overveen: Primera, Bloemendaalseweg 234 Vogelenzang: Spar Hulsbosch: Deken Zondaglaan 55 Haarlem: Boekhandel Vernout, Warmoesstraat 10 Stichting Ons Bloemendaal, 2013 ISSN: 0166-3852 E.H.P. CORDFUNKE Kennemer adel in de volle middeleeuwen 110*50-13501

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 33