Signalement Leyduin Van het bestuur Leven op 34 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 Rosemarij Schotte Leven op Leyduin, verhalen over wonen en werken op een buitenplaats In opdracht van Landschap Noord-Holland ISBN 978 90 820653-0-5 Prijs: 10,- voor beschermers; 13,50 voor niet leden www.landschapnoordholland.nl/webwinkel Landschap Noord-Holland is eigenaar en beheerder van Leyduin. Hoewel het huidige huis pas in 1921 is gebouwd, kent de buitenplaats een veel langere geschiedenis. De voltooiing van de restauratie van de belvedère op Leyduin was een goede gelegenheid om een boekje over deze mooie buitenplaats uit te geven. Het is een leuk en veelzijdig boekje met veel beeldmateriaal geworden. Het boek vertelt over de vele welgestelde families die er hebben gewoond. Bekende namen hebben in deze prachtige buitenplaats in Vogelenzang verbleven: de families Van Loon, Van Lennep en Dorhout Mees. De familiegeschiedenis wordt beschreven, hun invloed op de buitenplaats en waar aanwezig zijn herinneringen van bewoners, bezoekers of personeel opgenomen. De verhalen worden verlevendigd met familiefoto's. Na de oorlog waren het vooral meisjes die de buitenplaats bevolkten. Eerst kwamen de Marva-vrouwen (marine personeel-red) en later werd het tot 1970 een meisjesinternaat. Ook uit deze periode zijn foto's en herinneringen opgenomen. Het boekje geeft een goed beeld van de bewoners van de buitenplaats en maakt nieuwsgierig om de plek eens te bezoeken. Wim Alferink Duinpolderweg De Duinpolderweg is de beoogde verbinding tussen de N206 (Katwijk-De Zilk) en de N205, ook wel Driemerenweg genoemd (Vijfhuizen, langs Spaarne Ziekenhuis, Hoofddorp en Nieuw-Vennep naar de N207) In het midden van de vorige eeuw was er nog het plan de N206 door te trekken van De Zilk, dwars door Aerdenhout naar de Randweg van Haarlem. Gelukkig is dat niet doorgegaan. Het zou onherstelbare schade hebben veroorzaakt aan het cultureel- en natuurlijk landschap. Recentelijk heeft de provincie Noord- Holland de Ontwerp Notitie Reikwijdte en Detailniveau Duinpolderweg ter visie gelegd. Tot afgelopen 8 juli kon iedereen hierop zijn of haar zienswijze geven. De definitieve notitie zal de basis vormen voor de later uit te voeren MER (Management, Economie en Rechtj-studie. Met het geven van een zienswijze kon men aan de ene kant aangeven welke bezwaren men zag aan de voorgestelde varianten van de verbindingsweg en aan de andere kant welke betere mogelijkheid er zou zijn. De Stichting Ons Bloemendaal heeft op 1 juli het volgende te kennen gegeven: "Vanuit de doelstellingen van onze stichting zijn wij van mening dat de mogelijke varianten en zeker de noordelijke voorkeursvariant geen goede oplossing bieden voor de eventuele nieuwe oost- westverbinding tussen de N205 en N206. Het landschap, waar het tracé van de nieuwe weg is geprojecteerd betreft een uniek strandwallenlandschap bestaande uit een ensemble van strandvlaktes, strandwallen en een aansluitend uniek poldergebied. Het tracé doorsnijdt de historische strandvlakte bij Vogelenzang, de tien eeuwen oude duinwallen op het terrein GGZ-Vogelenzang verhalen over wonen en werken op een buitenplaats

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 34