Hendrik Willem van Kempen www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 7 Wim Post en Gert Jan van Setten De architect Henk van Kempen was, en is nog steeds een bekende figuur in onze gemeente. Niet voor niets is in zijn sterfjaar 1984 een straat naar hem vernoemd, de Van Kempenhof in Aerdenhout. Toch heeft hij hier maar twee monumenten op zijn naam staan: het Dorpshuis aan de Donkereiaan in Bloemendaal en het voormalige politiebureau (thans een Albert Heijnvestiging] in Overveen. In dit artikel (het eerste in een reeks over in B loemendaal werkzame architecten] willen wij uw aandacht vragen voor Van Kempens minder bekende, maar niet minder opmerkelijke creaties. Opleiding en vorming Hendrik Willem van Kempen werd geboren op 5 mei 1899 aan de Bloemendaalseweg 72. Na de christelijke MULO bezocht hij de Middelbare School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten aan de Dreef te Haarlem, beter bekend als de School voor Kunstnijverheid. Die bood een uitstekende opleiding, waarbij hij zich niet alleen de beginselen van de bouwkunde maar ook de ambachtelijke aspecten daarvan eigen maakte. Van Kempen leerde er goed tekenen, maar werd ook bedreven in het ontwerpen en vervaardigen van meubels en andere interieurstukken. Hij en bekende studiegenoten als G. Stap, B. Merkelbach en J. Crouwel ontwikkelden zo een voorkeur voor het 'Gesamtkunstwerk', waarbij de architect niet alleen het uitwendige van een gebouw, maar ook het interieur en liefst ook de hele inventaris voor zijn rekening neemt. In het Bloemendaalse Dorpshuis (1929) heeft hij dat ideaal kunnen verwezenlijken. Helaas is er door latere harteloze ingrepen weinig van over gebleven. Van Kempens minder bekende, maar niet minder opmerkelijke creaties' In 1923 behaalde Van Kempen het architectendiploma en de volgende twee jaar verbleef hij in Frankrijk, eerst in Parijs als assistent van de architect R. Cornil. Ook was hij betrokken bij de wederopbouw van de door de wereldoorlog zwaar gehavende stad Reims en bij de restauratie van de kathedraal van Senlis.

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 7