7Een halfjaar in de leer bij de beroemde Frank Lloyd Wright in Talissin' www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2013 Hij zal er ongetwijfeld veel hebben geleerd maar erg naar zijn zin had hij het niet bij de chauvinistische Fransen. In 1925 keerde hij terug naar Bloemendaal waar hij ging samenwerken met de lokale architecten Korringa en Sevenhuijsen, later ook met Mulder en Van Asdonk. Ook met J. H. Groenewegen, de ontwerper van de voormalige montessorischool aan de Vijverweg, heeft Van Kempen gewerkt. Die kon wegens zijn neiging tot overspannenheid wel wat ondersteuning gebruiken; zonder Van Kempen zou dat monument vermoedelijk niet tot stand zijn gekomen. Succes Zijn eerste zelfstandig uitgevoerde ontwerp in onze gemeente, in 1927, was meteen een schot in de roos. De villa aan de Westerlaan 14 (thans Den Texlaan 52) te Aerdenhout werd lovend besproken in het vaktijdschrift Het Landhuis, en daarmee was zijn naam gevestigd. In de volgende jaren kwamen zijn belangrijkste ontwerpen tot stand: het Dorpshuis (1929), het badpaviljoen Het Ronde Huis in Bloemendaal aan Zee (1933. Op last van de Duitsers in 1944 gesloopt), en het politiebureau in Overveen (1938). Daarnaast tekende hij een reeks villa's en meer bescheiden herenhuizen in Bloemendaal, en elders ook scholen, kerken en andere openbare gebouwen. Ook uit het buitenland, Zweden en Zwitserland, kreeg hij opdrachten. Uiteraard werden niet al zijn ontwerpen uitgevoerd. Van Kempen was een van de inzenders op de prijsvraag voor een nieuw gemeentehuis in 1931 en daar kwam, zoals bekend, niets van terecht. Datzelfde lot trof zijn spectaculaire ontwerp voor een protestantse kerk in de omgeving van de Brouwerskolk, waar ook het nieuwe gemeentehuis had moeten komen. Als dat gerealiseerd was, zou het nu ongetwijfeld tot de hoogtepunten van de vooroorlogse architectuur worden gerekend. Stijlen en invloeden In 1930 verbleef Van Kempen een halfjaar bij de beroemde Frank Lloyd Wright in Talissin, Californië. De invloed van deze grootmeester is goed te zien in zakelijk-expressionistische ontwerpen als het Dorpshuis en het Ronde Huis. Maar Henk was niet eenkennig. Behalve expressionistische zijn ook functionalistische elementen in zijn werk terug te vinden. Latere ontwerpen zoals het landhuis Mariënbosch vertonen weer meer traditionalistische kenmerken. Van Kempen was praktisch en zakelijk ingesteld, en hield rekening met de voorkeuren van zijn opdrachtgevers. Maar hij trok ook zijn grenzen. Een opdracht voor de bouw van een gotiserende kerk wees hij van de hand. Het Paviljoen te Bloemendaal aan zee, afgebroken in de Tweede Wereldoorlog I TB£C3«!KsrrT!ï raar- =- 'U-. - .üfe»

Ons Bloemendaal | 2013 | | pagina 8