14 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2014 Asfalteringswerkzaamheden in het Kinheimpark, waarschijnlijk in de Plantsoenlaan. 1924 1923, sterk beïnvloed door de beroemde Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright (1867-1956). Wright's'prairie-stijl'vond in die jaren veel navolging in Nederland, onder meer door toedoen van het gezaghebbende blad Wendingen en bijna alle typische kenmerken ervan zijn in dit gebouw terug te vinden. Er is gebruik gemaakt van één dominant materiaal, namelijk baksteen, de belijning is horizontaal, de vormen zijn plastisch en het geheel wordt gedekt door een karakteristiek'prairie-dak': een laag tentdak, inwendig gedragen door een 'parapluconstructie'. Al even karakteristiek zijn de forse dakoverstekken met rijen vensters daar vlak onder en de integratie van de binnen- en de buitenruimte door aangebouwde terrassen en plantenbakken. De belangrijkste inspiratiebron was Wright's 'Robie-House'in Chicago (1909). Sommige elementen, zoals de enorme monolithische granieten plantenbakken aan de zuidzijde, zijn zelfs schaamteloos gekopieerd. In onze tijd zouden de heren daar niet zo makkelijk mee weg komen, maar destijds werd daar niet zo zwaar aan getild. Plagiaat is ook op te vatten als eerbetoon. De volgende blokken aan de even kant van de lepenlaan, met de nummers 4-6-8 en 10-12, werden beide door Mulder en Van Asdonk gezamenlijk ontworpen (1924). interessant zijn de natuurstenen gevelstenen en de geestige hoekpilaartjes. Het blok nrs. 14-16- 18 is van Mulder, die zelf op no. 14 ging wonen. Nrs. 20-22, waaraan weer veel van het idioom van Frank Lloyd Wright is te herkennen, is een solo-productie van Van Asdonk. Stijlverschillen Een nogal uitzonderlijk asymmetrisch dubbel woonhuis uit 1928 (nrs. 92-94) staat weer op beider naam, net als de twee identieke symmetrische dubbele

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 14