Dagelijks loopt hij von De Rijp noar hun huis om Gerritje te zieneen droeve tocht von een kilometer heen en een kilometer terug door het Bloemendaalse Bos www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2014 De Rijp met de dienstwoningen, omstreeks 1915 Dagelijkse tocht Negen maanden later baart Catharina hun eerste kind, een dochter die zij de naam Gerritje geven. Gerritje blijft in leven, wat niet vanzelfsprekend is in deze tijd. Met het tweede kind, begin maart 1876 geboren, gaat het niet goed. Moeder en kind overleven het maar net en het kindje sterft binnen een paar weken. Bijna twee maanden later, op 26 mei 1876, zit Pieter naast het ziekbed van zijn vrouw als ook zij de laatste adem uitblaast. Hij blijft alleen achter met de kleine Gerritje. Hij brengt haar naar zijn ouders op Duin en Daal waar zijn moeder Maria zich over haar kleinkind ontfermt. Dagelijks loopt hij van De Rijp naar hun huis om Gerritje te zien, een droeve tocht van een kilometer heen en een kilometer terug door het Bloemendaalse Bos, een bos dat door de jaren heen voor zoveel mensen uit Haarlem, Velsen, de Zaanstreek en Amsterdam een verrukking is om te bezoeken en een ontsnapping aan de sleur van het werk en de viesheid van de stad. Pieter ziet niet de kinderen die losgelaten in het bos hun energie kwijt kunnen in tikkertje met verlos, verstoppertje en rovertje spelen, schommelen en wippen, bomen klimmen en rondrennen. Hij ziet niet hoe ze genieten bij het eten van pannenkoeken of krentenbroodjes en het te drinken van water met bessensap. Hij merkt niet hoe ze luisteren naar de wonderlijke klanken van de Italiaan met zijn piano-orgeltje. Hij heeft geen oog voor de witte schermbloemen van het fluitenkruid dat de kinderen plukken om fluitjes van de holle stelen te maken. De bloesem en de zoete geur van de meidoorn dringen niet tot hem door. Het wit van de vlierstruiken staat voor niets in bloei. De witte golf van mei en juni gaat stil aan hem voorbij. Maria Paust, moeder van Pieter van der Werff

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 17