18 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2014 Liefste plek Pieter van der Werff den kt terug aan dominee De Génestet die hij vaak met zijn gezin door het Bloemendaalse Bos en Duin en Daal zag wandelen. De familie logeerde in de jaren 1850 vaak bij de schoonouders Bienfaitop Huize Welgelegen in de Voorbuurt. De Bienfaits behoorden net als de familie De Génestet, tot de Franse hugenoten. De dominee hield veel van zijn vrouw en maakte gedichten over hun liefde op het mos, met de geur van kamperfoelie en lelietjes van dalen en het gezang van nachtegalen. Met zijn vrouw en later met hun drie dochtertjes, strooien hoedjes op tegen de zon, klom hij vaak naar zijn favoriete plek in Duin en Daal, op de hoge rand van de Borskiduinen. Onderweg maakten zij een praatje met Pieters vader, tuinbaas Gerrit van der Werff, en speelden even met zijn kinderen, terwijl Pieter luisterde naar de gesprekjes met de familie De Génestet. Op een dag droeg de dominee een gedicht aan hen voor dat hij over Duin en Daal aan het schrijven was. Hij wilde horen wat zij ervan vonden. Het heette De Liefste plek. Pieter heeft één couplet goed onthouden: U heb ik uitgelezen, Mijn bos en duin en dal, Dat half mijn thuis mocht wezen. U eer ik, bovenal Het laatste couplet In 1859 stierf mevrouw De Génestet en kort daarna haar pasgeboren, vierde kindje. Een gedicht van de dominee uit die tijd kwam ook bij Gerrit van der Werff terecht. Thuis op Duin en Daal las hij het voor. De laatste regels waren opgedragen aan het gestorven kindje en aan de wind van de duinen in plaats van wiegeliedjes die de moeder niet meer zingen kon. Nu, zeventien jaar later, krijgen ze voor Pieter een heel andere betekenis. Voorzichtig laat hij de woorden van de titel en het laatste couplet in zijn hoofd weerklinken: Op een kind in mei geboren De wind der duinen bleek u t lied van mei Uw moeders graf, door't dorre lover, Zong, kind van lente, droef en bang, U ras een andre wiegezang. Toen vloodgij zelf naar beter dreven En zxjtgeen tweede meigebleven. Met de wind der duinen komt voor Pieter ook de zomer en de zon en het verdriet slijt met het werk op de Rijp en de routine van alledag. Per slot van rekening, zo filosofeert hij, is het met de mensheid zo gesteld dat er mannen op het slagveld en vrouwen in het kraambed sterven. Ondanks het risico te sneuvelen, zit het in mannen om oorlog te voeren. Ondanks het risico te overlijden aan kraamvrouwenkoorts, zit het in vrouwen om zwanger te raken. De natuur laat niet met zich sollen en construeert de levens van mensen op eigen, meedogenloze wijze. En de natuur construeert ook helende gewenningsprocessen, zodat het leven te dragen is. RA. de Génestet Voormalige tuinbaashuis Duin en Daal

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 18