OproepReactieMededelingen Konijn of Fret Margreet Wijnstroom Een ingewikkelde knokpartij www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2014 35 Op pagina 24 van ons vorige nummer staat een foto afgebeeld met het bijschrift Stroper met konijn en strik. De familie Greven wees ons er op, dat het afgebeelde diertje veel meer van een fretachtige dier dan van een konijn heeft. Gelukkig hadden we ter redactie een deskundige op bezoek, mevrouw dr. Gert Baeyens, en zij verzekerde ons dat de briefschrijver het bij het rechte eind heeft. Wat we hier zien is namelijk dejachtmethode van het'fretteren'. De'stroper'(maar daar twijfelen we nu ook aan, misschien was het een bonafide fretteur) heeft inderdaad een fret in de hand: staartje links, kopje rechts. Deze wordt losgelaten in een konijnenburcht, waarvan vooraf de vluchtpijpen met netten zijn afgesloten of anderszins afgedicht. Op de foto is zo'n net te zien. De fret duikt dan de burcht in, de arme konijnen proberen te vluchten, maar worden in de netten opgevangen. Voordeel van deze werkwijze is dat de velletjes ongeschonden blijven. Het fretteren is een van de oudste jachtmethoden en raakte na de oorlog weer in zwang door schaarste aan geweren en munitie. Tegenwoordig wordt nog wel gefretteerd op begraafplaatsen en andere locaties waar liever niet geschoten wordt. De heer Hogenbirk merkte terecht op dat Margreet Wijnstroom geen lid was van BMHC, waar alleen heren speelden, maar van BDHC (de Bloemendaalse Dames Hockey Club) welke speelde op de velden aan de Donkerelaan. Onze excuses voor deze fout. In het vorige nummer is het artikel Een ingewikkelde knokpartij gebaseerd op een passage uit C.W.D. Vrijland Gerecht in klein bestek. "De Voghelsanck" Enkele schoolfoto's uit vervlogen jaren van de Gemeente school en de Sint Jozefschool te Vogelenzang Redactie Spiegelenburghlaan 27 2111 BL Aerdenhout e-mail: redactie@onsbloemendaal.nl Correctie en eindredactie Ton Nillissen Vormgeving, druk en productie Nicole Post design, Zandvoort Oplage 1500 ex. Drukkerij Roto Smeets, Utrecht Giften Indien u het werk van Ons Bloemendaal met een, in principe fiscaal aftrekbare gift wilt ondersteunen, kunt u uw bijdrage storten op onze rekening bij de ABN Amro Bloemendaal, nr 56 23 20 202 of Postbank nr 37 62 200 Contributie De minimum donatie bedraagt 23,- per jaar. Ten behoeve van de betaling wordt een acceptgiro toegestuurd. Losse exemplaren Voor 7,- zijn losse exemplaren van dit nummer verkrijgbaar bij de volgende verkooppunten: Bennebroek: Boekhandel Bruna, Zwarteweg 24 Bloemendaal: PapYrium, Bloemendaalseweg 78 Boekhandel Bloemendaal, Bloemendaalseweg 123a Haarlem: Noordhollands Archief, Jansstraat 40 Overveen: Primera, Bloemendaalseweg 234 Vogelenzang: Spar Hulsbosch, Deken Zondaglaan 55 Haarlem: Boekhandel Vernout, Warmoesstraat 10 Stichting Ons Bloemendaal, 2014 ISSN: 0166-3852 presenteert in de hal van appartementencomplex "De Voghelsanck" Teylingerweg 75 2114 ES Vogelenzang Vanaf 2 april 2014 te bezoeken tijdens de wekelijkse activiteiten Inlichtingen: Vrienden van Oud-Vogelenzang Corrie Fictoor- van der Raad 06-51751100 Christien van der Mije 06-20510844

Ons Bloemendaal | 2014 | | pagina 35