I 6 Maart 1912. 4 Voor Nederland is het hierbovengenoemde cijfer van 160 vrij hoogdat het toch kan worden benaderd en zelfs overschreden, moge blijken uit de hierbij- gaande tabel. lk heb gemeend dit cijfer voor Heemstede niet la- ger te mogen aannemen, omdat in het afgeloopen der- de exploitatiejaar der gasfabriek het gemiddeld jaar- verbruik per hoofd der bevolking van Heemstede en Bennebroek reeds 123.63 M3 bedroeg, terwijl toch alle bebouwde gedeelten nog niet van gasbuizen zijn voorzien en ook omdat met grond kan worden aange- nomen. dat, waar de fabriek nog zoo kort bestaat, de vooroordeelen, welke nog in vele gezinnen tegen ko- ken op en verwarmen met gas bestaan geleidelijk zul- len verdwijnen. Komt het mij eenerzijds wenschelijk voor, dat na uitbreiding eenen geruimen tijd in de behoefte van gas kan worden voorzien, anderzijds meen ik toch, - er rekening mede houdend, dat wij leven in een tijd, waarin nieuwe uitvindingen heden doen verdwijnen wat gisteren als onverbeterliik werd gehouden- de u:t- breiding niet al te groot te moeten opvatten. Bij de in bedoeling liggende uitbreiding moet in de eerste plaats gerekend worden op den bouw van eene tweede stokerij met kolenloocs. een gebouw voor droge zuivering met regeneratieruimte benevens ma- gazijn en kantoren. De nieuwe stokerij zal met het oog op de noodi- ge reserve en in verband met de bestaande stokerij, moeten worden ingericht voor 12000 M3. per etmaal Na eene zorgvuldige bestudeering van de heden- daagsche ovensystemen is de keuze gevallen op ovens met horizontale retorten. Voor de productie van de 120u0 M3. per etmaal zijn gedacht 5 stuks vol-generatoren, ieder met 9 re- torten van plm. 3 Meter lengte. Alhoewel het inbouwen van deze ovens natuurlijk niet in eens voor de volle capaciteit van 12000 M3. per etmaal plaats heeft. maar geleidelijk zal geschie- den, aanpassend aan het stijgend verbruik, zoo is het toch wenschelijk reeds terstond ai de 5 ovenkiuizen te bouwen, welke dan op ééne fundeering onderling orden verankerd.

Raadsnotulen Heemstede | 1912 | | pagina 4