Plan ?an het Electrisch kabelnet. 30 October 1913. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente HEEMSTEDE. Edelachtbare Heeren, Hierbij hebben wij de eer U aan te bieden een plan waarop het ondergrondsche electrisch kabelnet voor Uwe gemeente is geprojecteerd. Wij hebben aangenomen, dat het wenschelijk is daar- in alle wegen op te nemen, waarvan het waarschijnlijk is, dat zich daaraan gebruikers van den electrischen stroom zullen bevinden, hetzij dan dat deze zich al dadelijk zullen als zoodanig opgeven, dan wel nog eenigen tijd zullen wachten. Het is voor Uwe gemeen- te in het aigemeen voordeeliger dat nu reeds een compleet net wordt aangelegd, dan dat bij stukjes en beetjes de uitbreidingen geschieden. Door het besluit om den electrischen stroom van Haarlem te betrekken is van zelve de stroomsoort en spanning bepaald. Wel zou de secondaire spanning anders en we! lager gekozen kunnen worden, doch hiervoor is geen redelijken grond, daar tegenwoordig de metaaidraadlampen voor 220 Volt voldoende sterk zijn en de prijzen niet hoog en het de voorkeur verdient dezelfde spanningen als in Haarlem te kiezen, waar Uwe en die gemeente nauw aan elkaar grenzen als het ware in elkaar overgaan en het voor de inwoners van beide als een voordeel en gemak is te beschou- wen dat de lampen en motoren dezelfde zijn. Om den electrischen stroom op economische wijze over groote afstanden te distribueeren, wordt tegen- woordig, bijna zonder uitzondering wissel- resp. draai- stroom toegepast. Haarlem heeft naast het gelijkstroom- net, dat dient voor de stad zelve en voor een beperkt gebied slechts bruikbaar is, een draaistroomnet aan gelegd voor de omgeving en voor de aansluiting van grootere motoren. Het kenmerkende van zulk een

Raadsnotulen Heemstede | 1913 | | pagina 141