30 October 1913. 2 - wissel- resp. daaistroomnet is dat de electrische ener- gie door middel van hooggespannen stroom over een uitgestrekt gebied wordt verspreid en telkens plaatseliik lptransformeerd wordt in Iaaggespannen stroom voor dadelijk gebruik. Daar de electrische energie bestaat uit het product van spanning en hoeveeiheid stroom en de kabel doorsneden alleen van de laatste hoeveel- heid afhankelijk zijn, kunnen door de verhooging der spannmg, binnen zekere grenzen, en dus door de vermindering vän de stroomsterkte de kabel doorsne- den tot een minimum worden teruggebracht. De stroom van hooge spanning is niet bruikbaar voor lampen en kleinere motoren, dus moet eene transformatie plaats hebben om plaatselijk de spanning weer tot eene bruikbare om te zetten. De hooge of primaire spanning, welke Haarlem toe- past, is 6000 Volt om de stad wordt deze in een nngleidmg voorfgeleid en komt deze ook in het ge- ouwtje aan de trekvaart waar Heemstede dien stroom in ontvangst neemt. Hij wordt daar gemeten en na eemge apparafen te zijn gepasseerd, verder door Heem- stede gebracht naar een vijftal ijzeren zuilen, waar de transformatie geschiedt. lioewel de kans op kabelstoringen tegenwoordig gering is, is toch eene ongestoorde stroomlevering van zoodanig belang dat de stroomtoevoer hetzij van twee kanten plaats vindt of wel een dubbe! stel ka- vvordt gelegd. Zoo is het ook hier. !n het zoo- even genoemd gebouwtje komen twee kabels van naanem binnen, en vandaar vertrekken eveneenstwee abels, welke zich, na eerst samen langs een deel van neerenweg te zijn gelegd, vertakken langs dezen en over de Emauslaan naar den Binnenweg om weer langs de Van Merlenlaan samen te komen Hierdoor kan steeds iedere zuil, vvaarin een trans- tormator, van twee zijden stroom ontvangen. Is eene zijde gestoord, dan kan van de andere zijde steeds stroom worden aangevoerd. Een uitzondering maakt slechts de zuil voor het Zuiderhoutkwartier, waar een enkele kabel is heenge- jegd om de kosten voor het net niet te zeer te ver- hoogen, en de Gasfabriek. Vanuit iedere zuil of transformator, vertakt een iaagspannmgsnet, dat in het algemeen met de andere

Raadsnotulen Heemstede | 1913 | | pagina 142