20 Mei 1914 4 Indien inderdaad de bussen veel vreemdelingen ver- voeren, dan is aan financieele steun door de gemeente ook weinig risico verbonden het directe voordeel beter vervoer voor de gemeentenaren moge dan minder groot zijn, maar het indirecte is dan zooveel te grooter immers de winkelstand en de exploitatie van Groenendaal zullen daar wel bij varen, Zooals een der Gemeenteraadsleden reeds opmerkte, zal, indien slechts een procent van het aantal geraamde passagiers van den autobus den uitzichttoren bestijgt, de gemeente daarvoor alleen 4 procent van het voor- geschoten kapitaal ontvangen, ook al keert de onder- neming geen dividend uit. De voordeelen van electrische tractie ontkennen wij niet doch wij zien niet voorbij, dat een electrische baan van slechts 4 K. M. langs den Heerenweg van de gemeentekas eene uitgave van minsterrs t .jlltJUUU zou vorderen, dus bO maal het bedrag, dat wij hebben aangevraagd. Hier mag men dus met alle recht het spreekwoord in toepassing brengen si l'on na pas cequ'on aime, il faut aimer cequ on a m. a. w. waar een electrische tram voorloopig niet mogelijk is, moet men zich met minder tevreden stellen, voor- al' indien daardoor de baan voor iets beters wellicht geëffend wordt. Ten slotte meenen wij bij dit punt nog te moeten opmerken, dat de autobusdiensten ook in ons Iand steeds taîrijker worden en elders in groote steden zelfs de electrische trams dreigen te verdringen. Ad 2. de bewering, dat door ons te veel steun in verhouding tot het nut voor de gemeente gevraagd wordtmeenen wij het volgende onder de aandacht van Uwen Raad te moeten brengen, De verbetering van het verkeer brengt voor eene gemeente, behalve het directe voordeel het onschat- bare gemak zich beter en vlugger te kunnen verplaat- sen ook talrijke indirecte voordeelen. In dit verband moeten wij er daarom nog eens na- drukkelijk op wijzen, dat de stoomtram en ook de toekomstige electrische, die alleen langs den zooge- naamden Binnenweg zal gaan, voor een groot gedeelte der inwoners, die van West-Heemstede, niet aan oe behoeften zal kunnen voldoen en herhalen wij, dat

Raadsnotulen Heemstede | 1914 | | pagina 10