50 Voorbereidend Onderwijs. 18 JUNi 1925 Aan den Raad. In Uwe vorige Vergadering werd om advies in onze handen gesteld een adreS'Van J. van Groningen e. a., waarin, onder overlegging van verschillende bescheiden, verzocht wordt om over te gaan tot stichting van eene openbare school voor Voorberei- dend Onderwijs. In verband met dit adres is door ons nagegaan, hoeveel gemeenten in onze provincie zich met bedoeld onderwijs bezighouden en is ons gebleken, dat van de 129 gemeenten, welke de provincie telt, slechts in een 13-ta! gemeenten eene openbare inricliting, waar dit onderwijs wordt gegeven, bestaatdoor 7 van deze gemeenten wordt bovendien het bijzonder voor- bereidend onderwijs gesteund, terwijl 31 gemeenten uitsluitend het bijzonder vöorbereidend onderwijs subsidieeren. Het wil ons College voorkomen, dat het belang der grmeente niet dermate bij liet voorbereidend onderwijs betrokken is, dat dit de stichting van eene dergelijke school behoort mede te brengen o. i. ligt het meer op den weg der particulieren zich hiervoor een offer te getroosten door gezamenlijk over te gaan tot de stichting van eene neutrale school. Bovendien zou de stichting en exploitatie van zulk een scliool voor de gemeente niet onbelangrijke finan- cieele offers medebrengen, omdat te verwachten zou zijn, dat ook door de besturen der bijzondere inrich- tingen zou worden verzocht, op den voet van de gelijksteiiing van openbaar en bijzonder onderwijs, alle uifgaven voor hunne scholen voor rekening van de gemeente te nemen. Is dus de financieele zijde, verbonden aan de stichting van eene gemeenteschool, niet van belang ontbloot, ook de onderwijs-methode, welke aan eene zoodanige school gevolgd zou moeten worden, treedt daarbij op den voorgrond. Zou de gemeente b.v. eene school inrichten naar de methode „Montessori", dan zouden de voorstanders van een of meer andere methoden daarin aanleiding kunnen vinden, om te verzoeken over te gaan tot de stichting van eene school met eene onderwijs-methode, waaraan door die personen de voorkeur wordt gegeven.

Raadsnotulen Heemstede | 1925 | | pagina 9