20 21 Maart 1929. Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem, welke over deze aangeltgenheid desgevraagd aan U advies uittracht voor de hoogere klassen een geringer maximum aantal noodig acht, omdat deze klassen meer voo.bereiding en zorg eischen, vooral omdat de leerlingen uit de 6e kiasse veefal een toelatingsexanren moeten dcen om op een school vcor Middelbaar of Voorbereidend Hooger On- derwijs geplaatst te vvorden en uit de 7e kiasse vooral om in het oog te houden en te geven, wat de leerlingen in de praktijk van het leven het meest behoeven. In verband met een en ander geeft de Inspecteur in overweging te bepalen dat de klassen 1, 2 en 3 een maximum hebben van 40 leerl. 4 en 5 36 6 en 7 32 Over de te treffen regelirg heeft U cok advies ge- vraagd van de Commissie van Toezicht op het Lager On- derwijs. Deze komt in haar a Jvies tot de volgende rege- ling: de klassen 1 en 2 hebben een maximum van 35 leevl. 3 en 4 32 Het komt ons voor dat, wanneer eene regeling wordt getroffen, zooals ook door den Inspecteur wordt geadvi- seerd, het onderwijs daarmede in niet onbelangrijke mate zal worden gediend. Deze getallen mogen op zichzelf wellicht nog aan den hoogen kant lijken, uit het oog moet niet v/orden verloren, dat het maxima zijn en dat dus zeker bij den aanvang van een cursus begonnen moet worden rnet een geringer getal, om tusschentijdsche toe- lating gedurende den loopenden cursus mogelijk te maken, zonder daarmede direct het gestelde maximum te overschrijden. Uit den aard der zaak zal dit overschrij- den van het maximum echter niet steeds te voorkomen zijn, doch het verdient o.i. wel aanbeveling zooveel moge- iijk te trachten aan de eenmaal gestelde maxima de hand te houden. Het komt ons voor, dat het advies van de schoolcom- missie, wanneer daarbij nog rekening gehouden wordt met de te vormen reserve bij den aanvang van den cursus met het oog op de financieele gevolgen als te vergaand moet worden beschouwd, zoodat wij geen vrijheid kun- nen gevoelen te adviseeren dit over te nemen. Wanneer wij het reeds eerder opgenomen slaatje be- treffende de bezetting der klassen uitbreiden met een ko- lom, waarin wordt opgenomen het maximum dat volgens de door ons voorgestane regeling mag worden toege- 30 25

Raadsnotulen Heemstede | 1929 | | pagina 5