24 April 1930 84 geld ontvangt, maar dat beide ouders eene goede gezondheid genieten en daar hapert in tal van gezin- nen veel aan dat zal de deskundige Wethouder van Openbare Werken dezer gemeente spreker moeten toegeven. Wanneer de gemeer.te zich nu op het standpunt gaat plaatsen, dat zij de groote gezinnen moet steu- nen, laadt zij daarmede de verantwoordelijkheid op zich voor de gezinnen die zij steunt. Het is dan ook veel beter de beoordeeling van de zorgen, welke de ouders aandurven, aan deze zelf over te laten. Niemand denkt er toch aan, om, als hij bijv. graag een mooi meubelstuk wil hebben, dit te gaan koopen op kosfen van het groote publiek, of op kosfen van zijn medeburgers in de plaats zijner inwoning Waar- om zal men dat het voordeel, de vreugde van het hebben van een talrijk gezin, genieten op kosten van anderen, die dat voordeel en die vreugde niet wen- schen De voorstanders vragen nu steun voor den man, die wel de vreugde wil genieten van een groot gezin, maar daarvoor niet extra hard wil werken. Een klein rekensommetje. Een gemeente-werkman in een zekere loongroep geplaatst, verdient bijv. f 40per week en heeft 10 kinderen, voor elk kind wordt bijv. f 1toeslag ge- geven, hij ontvangt dus f 40,— 10 X 1 f50.— Een andere gemeente-werkman, met een meer verant- woordelijke werkkring en daardoor dus in een hoo- gere loongroep geplaatst verdient bijv. f 45. per week en heeft 2 kinderen, ontvangt dus f 45.2X1 f 47.Deze werkman ontvangt dus ondanks zijn plaats in een hoogere loongroep ên met meer verant- woording, per week minder. Waar blijft dan de prikkeling om zich te bekwamen om vooruit te komen Is het dan niet veel voordee- liger zonder verantwoording werkman in een lagere loongroep te blijven en 10 kinderen te hebben Wanneer dus de toename van het gezin het werk in huis vermeerdert en de man zonder meerdere inspan- ning meer geld ontvangt dan eene belooning, dan moet hij dat als een onrecht gevoelen. De verantwoorde- Iijkheid voor de kinderen moeten door den vader en moeder gedragen worden. Als de gemeente als werkgeefster optreedt, mag zij aan degene, die zij in haar dienst neemt, vragen hoe werkt gij en ben je terzake kundig en dan heeft zij

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 12